مجموعه جذاب دانستنی های شگفت انگیز همراه با 40 % تخفیف حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


کتاب مسئولیت های مدنی خاص

مولف (پدیدآور) :

حسین هوشمند


قیمت پشت جلد: 700000 ریال
قیمت برای شما: 665,000 ریال 5 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: پنج شنبه 22 دي 1401

توضیحات

کتاب "مسئولیت های مدنی خاص" به قلم حسین هوشمند به عنوان منبع درسی دانشجویان رشته حقوق در مقطع کارشناسی درس مسئولیت های مدنی خاص و دانشجویان کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و حقوق عمومی فراهم شده است؛ البته علاقه مندان به این زمینه (مطالعات مسئولیت مدنی دولت، مسئولیت مدنی رسانه ها، محیط زیست، عیب تولید و حریم خصوصی) می توانند از آن بهره مند شوند.

مسئولیت مدنی چیست؟

هرگاه کسی به دیگری ضرری وارد کند و آن ضرر ناروا باشد، در اصطلاح در مقابل او مسئولیت مدنی و یا ضمان قهری برای جبران خسارت دارد.

زیانهایی که در زندگی بر انسانها وارد می آید گاهی بدون دخالت شخص دیگری است که جبران این زبان ها از بحث مسئولیت مدنی به دلیل عدم وجود شخص دیگر خارج است و گاه نیز شخص دیگری حضور دارد، اما زیانی که بر فرد وارد می شود بر خلاف قانون و عرف و به صورت ناروا نیست که در اینجا نیز بحث مسئولیت مدنی مطرح نمی گردد.

بنابراین، بحث از مسئولیت مدنی در جایی مطرح است که ضرری بر خلاف قانون و عرف بر دیگری وارد آمده باشد که در این صورت شخصی که زیان رسانده (عامل فعل زیانبار) موظف به جبران خسارت شخص زیان دیده خواهد بود.

مسئولیت مدنی از وقایع حقوقی محسوب می شود و تعاریفی برای آن ذکر شده است. برخی آن را التزام و تعهد قانونی شخص به جبران ضرر و زیانی دانسته اند که در نتیجه عمل مستند به او به دیگری وارد شده است.

این مفهوم از مسئولیت مدنی - چنان که در ادامه خواهیم گفتم - مبتنی بر مبنایی است که برخی نویسندگان به عنوان مبنای مسئولیت مدنی اتخاذ کرده اند و صرفا استناد عمل را به عامل فعل زیانبار مبنای مسئولیت قرار داده است. با وجود این، مواردی وجود دارد که شخص با وجود عدم استناد عمل به وی مسئول جبران خسارت شناخته می شود، بنابراین این تعریف جامع نخواهد بود

برشی از کتاب مسئولیت مدنی خاص

پیشنهاد ما: کتاب علی لندی

پیشنهاد ما: کتاب ترگل

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس