خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 1000000 ریال
قیمت برای شما: 850,000 ریال 15 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: شنبه 20 آبان 1402

توضیحات

جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، از طولانی ترین جنگ های متعارف قرن چهاردهم هجری و دومین جنگ طولانی این قرن است. رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از آن نقش به سزایی در پایداری این خاک دارند. کتاب "سیمای ارتش" به قلم علی شیرازی خاطرات رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران از دفاع مقدس می باشد.

از جنگ تحمیلی چه خبر؟

در ساعت ۱۴ روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ هواپیماهای رژیم بعث عراق حملات گسترده ای را به جمهوری اسلامی ایران آغاز کردند.

این حرکت شروع نبردی را رقم زد که ایران و عراق را درگیر جنگی هشت ساله نمود. صدام حسین، رئیس جمهوری وقت عراق، بأحمایت استکبار جهانی و.. کشورهای منطقه توان قابل توجهی را برای تأمین اهدافش به کار گرفت و از زمین و دریا و هوا به کشورمان تجاوز نظامی کرد.

او با صدها هواپیما و ناوچه و هزاران تانک و نفربر و بیش از پانصد هزار پرسنل نظامی، با کشوری درگیر شد که حکومتش نوپا بود؛ سران ارتشش که از زمان طاغوت بودند یا فرار کرده بودند و یا در زندان به سر میبردند. سپاه پاسداران تازه شکل گرفته بود، بسیج در حال تولد یافتن بود و فرماندهان انقلابی ارتش نیز تازه وارد عرصه ی فرماندهی شده بودند.

همه ی این مباحث هرگز در ارادهی مسئولان نظامی ایران اسلامی خللی وارد نکرد، و ارتش جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در جنگ با حزب بعث عراق ایفا کرد در ۵ روز اول ،جنگ خلبانان تیز پرواز نیروی هوایی ارتش، با ۹۱۱ نوبت پرواز جنگی و پشتیبانی، خسارت های بزرگی به ماشین جنگی صدام وارد کردند.

حمله به ،الولید نمونه ی دیگری از حماسه سازی نیروی هوایی ارتش کشورمان بود نیروی دریایی ارتش نیز در همان روزهای نخست جنگ طومار نیروی دریایی عراق را در هم پیچید و در عملیات " مروارید در ۷ آذر ۱۳۵۹ ، سکوهای نفتی البکر و الامیه را به تصرف درآورد .

برشی از کتاب سیمای ارتش:

بیست و چهار نفر بودیم؛ در دو تیم یازده و سیزده نفره. مأموریت سری بود؛ نمی بایست کسی از این ماجرا حرف میزد یا خبر آن در جای دیگری پخش می شد.

حتی مشخص نکردیم مهمات را برای چه کاری احتیاج داریم. مهمات را گرفتیم و در یک کشتی ماهیگیری بارگیری کردیم. پشت کشتی، دو دکل وجود داشت دکل ها سیار بودند. در زمان کشیدن تور ماهی گیری، دکل ها دو طرف کشتی میخوابیدند.

در حال دریانوردی که توری وجود نداشت، دکل ها را بالا جمع میکردند. حرکت کردیم؛ حرکتی که اصلا دوست نداشتم به نگرانی و دلهره های عجیب و غریب آن فکر کنم میبایست به موفقیت هایمان فکر میکردم؛ به اینکه می رویم و عملیات را انجام میدهیم و همگی سالم و خوشحال باز می گردیم.

سرعت کشتی بین نه تا ده نات بود؛ تقریباً بیست کیلومتر در ساعت. در کشتی، دو هزار و پانصد پوند تی ان تی داشتیم. مقصدمان دو سکوی نفتی بود؛ انهدام دو سکوی بزرگ عراق ابتدا، ما یازده نفر می بایست در سکوی البکر پیاده میشدیم و بعد گروه سیزده نفره به طرف سکوی الامیه می رفتند. طبق برنامه میبایست تا دوازده شب به سکوی البکر می رسیدیم.

فاصله ی دو اسکله حدود ده تا یازده کیلومتر بود؛ به هم نزدیک بودند....

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس