چگونه بدون کنکور سراسری معلم شویم؟ خرید کتاب "مهارت معلمی" با تخفیف ویژه حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


کتاب دیوان شهریار دو جلدی (کامل)


قیمت پشت جلد: 6950000 ریال
قیمت برای شما: 6,394,000 ریال 8 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: دوشنبه 25 ارديبهشت 1402

توضیحات

امروزه در پهن دشت سرزمین ایران کمتر جایی را میتوان یافت که نام و نشانی از سروده های شهریار در آن خودنمایی نکند. وی یکی از ستاره های درخشان پارسی گوی آذری زبان وطنمان در قلمرو ادب و فرهنگ ایران زمین است.

اثر ارزشمند پیش رو "دیوان شهریار" به صورت دو جلدی و تکمیل می باشد که توسط انتشارات نگاه در خدمت تمامی عاشق پیشگان حوزه شعر قرار گرفته است.

پیشنهاد ما: کتاب گوهر شب چراغ

شهریار کیست؟

شهریار یک عشق اولی آتشین دارد که خود آن را عشق مجاز نامیده. در این کوره است که شهریار گداخته و تصفیه می شود. غالب غزلهای سوزناک او، که به ذائقه عموم خوش آیند است، یادگار این دوره است. این عشق مجاز است

که در قصيده (زفاف شاعر) که شب عروسی معشوقه هم هست، با یک قوس صعودی اوج گرفته، به عشق عرفانی و الهی تبدیل می شود. ولی به قول خودش مدتی این عشق مجاز به حال سکرات بوده و حسن طبیعت هم مدتها به همان صورت اولی برای او تجلی کرده و شهریار هم با زبان اولی با او صحبت کرده است.

بعد از عشق اولی، شهریار با همان دل سوخته و دم آتشین به تمام مظاهر طبیعت عشق می ورزیده و می توان گفت که در این مراحل مثل مولانا، که شمس تبریزی و صلاح الدین و حسام الدین را مظهر حسن ازل قرار داده، با دوستان با ذوق و هنرمند خود نرد عشق میبازد.

بیشتر همین دوستان هستند که مخاطب شعر و انگیزه احساسات او واقع می شوند. از دوستان شهریار می توان مرحوم شهیار مرحوم استاد صبا، استاد نیما، فیروزکوهی، تفضلی، سایه و نگارنده و چند نفر دیگر را اسم برد.

شرح عشق طولانی و آتشین شهریار در غزلهای ماه سفر کرده، توشه سفر، پروانه در آتش، غوغای غروب و بوی پیراهن مشروح است و زمان سختی آن عشق در قصیده پرتو پاینده بیان شده است و غزلهای یار قدیم، خمار شباب، نالہ ناکامی، شاهد پنداری، شکرین پسته خاموش، توبمان و دگران و ناله نومیدی و غروب نیشابور حالات شاعر را در جریان مختلف آن عشق حکایت میکند ..

صفحه 13 کتاب دیوان شهریار

در بطن اشعار شهریار چه میگذرد؟

شعر خواندن شهریار طرز مخصوصی دارد . در موقع خواندن اشعار قافیه و ژست و آهنگ صدا همراه موضوعات تغییر می کند و در مواقع حساس شعری بغض گلوی او را گرفته و چشمانش پر از اشک می شود و شنونده را کاملا منقلب می کند.

شهریار رقت قلب عجیبی دارد. نسبت به دوستان معاشرش به مختصر لغزشی متأثر و عصبانی می شود ولی از بزرگترین خطاها چشم پوشی و گذشت می کند.

حتی اشخاصی را که دشمن خود بداند، از انحراف آنها متأثر است و برای آنها طلب هدایت میکند. در قلب شهریار نسبت به هیچ کس کینه پیدا نمی شود. چه، اشخاصی که نسبت به شهریار حسادت می کردند و او آنها را به حد اعلا دوست می داشت.

شهریار بسیار کریم و بخشنده است و اغلب چیزهای لازم خود را به دیگران می بخشد.

شهریار مدتی است معاشرتهای خود را محدود کرده است و تنها با اشخاصی معاشرت می کند که جنبه هنر و علم و معنویت و ایمان آنها برای او مشخص شده باشد.

شهریار بعضی اوقات چنان در افکار خود غرق می شود که حتی خوردن نهار و شام هم یادش می رود. اغلب شده که سینی نهار او را که دم در اطاق گذارده اند تا ساعتها از شب گذشته مانده و به مصرف شام شهریار رسیده است.

قابلمه نهار یا شام شهریار هم برکت دارد..

پیشنهاد ما: کتاب سلام بر ابراهیم

شعری زیبا از شهریار:

چه خوش شبی که به خواب خوشی چراغ تو دیدم
از آن دقیقه همه در درون سراغ تو دیدم

به جستجوی تو بر خاستم به سیرو به گلگشت
سراب و حومه تبریز و باغ و راغ تو دیدم

به عقدم آمدی و بیست سال لذت دنیا
به شاخسار تو و غنچه های باغ تو دیدم

دل و دماغم و نشاطم، شکفته تر به دمی بود
که نوشخند و نشاط و دل و دماغ تو دیدم

زمانه آنهمه عشق از دماغ من به در آورد
به یک دو لحظه شبیخون غم که داغ تو دیدم

صفحه 299 کتاب دیوان شهریار دوجلدی

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس