خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 750000 ریال
قیمت برای شما: 712,500 ریال 5 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: چهار شنبه 17 خرداد 1402

توضیحات

حوادث گاهی زود فراموش می شوند و گاهی چنان اند که سال های سال نه از صفحه روزگار و نه از ذهن و زبان مردم محو نمی شوند. همانند زلزله فردوس که اولین اردوی جهادی جوانان انقلابی را شکل داد.

کتاب "دوباره فردوس" روایت مستندی است از زلزله فردوس و حوادث غمبار و ناخوشایند آن که با همت جمعی و کار جهادی تسکین یافت. در روز هایی که اخبار چنین بود: هزاران نفر کشته و مجروح شدند. بیش از 12 هزار جسد از زیر خاک خارج شده و هر ساعت بر این تعداد افزوده می شود...

کتاب "دوباره فردوس" در دل خود شامل بخشی از خاطرات آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب از آن روزهای خونبار ایران می باشد.

زلزله فردوس:

زمین لرزه فردوس، زلزله ای است به بزرگی 6.4 ریشتر در تاریخ دهم شهریور ماه سال 1347 که شهر فردوس در استان خراسان را به لرزه در آورد. زلزله ای که شاید کمتر درموردش شنیده باشیم اما یادآور روزگار بسیار تلخی برای کسانی است که در آن زمان می زیسته اند.

برای روایت این زلزله ابتدا باید داستان زلزله دشت بیاض را شنید؛ زمین لرزه ای به بزرگی 7.1 ریشتر در منطقه دشت بیاض که به کلی آن منطقه را با خاک یکسان کرد اما تلفات جانی بسیاری نداشت.

تعدادی از مردم مجروح شده بودند که برای درمان به بیمارستان های فردوس منتقل شدند تا در آنجا مداوا شوند. اما اتفاقات ناگواری رخ داد...

تنها 21 ساعت بعد از زلزله سخت و سهمگین دشت بیاض و پس از منتقل شدن مجروحان به شهر فردوس این بار زلزله ای وحشتناک در شهر فردوس زمین را به لرزه در آورد که این بار شهر را نه تنها با خاک بلکه با خون یکسان کرد.

بسیاری از مردم در خانه هایشان زیر آوار ماندند و افراد مجروحی هم که از دشت بیاض به این شهر آمده بودند نیز بر اثر ریزش بیمارستان ها، جان خود را از دست دادند.

تشکیل اولین گروه جهادی از جوانان انقلابی:

زلزله های دشت بیاض و فردوس روز های به شدت تلخی را برای ایران رقم زدند.

کشته شدگان این دو زمین لرزه در آمار های مختلف بین 7 تا 12 هزار نفر بیان شده اند. همچنین حدود 12 هزار خانه مسکونی در این دو منطقه ویران شد که منجر به بی خانمان شدن حدود 70 هزار از هموطنانمان شد.

همین اتفاقات تلخ باعث شد تا جوانان انقلابی برای اولین بار گروه جهادی را تشکیل دهند تا اوضاع از این خراب تر نشود. شهری که تا چشم کار می کرد آوار و خرابی آن را در برگرفته بود. 

یکی از این جوانان انقلابی آیت الله سید علی خامنه ای بودند. کتاب "دوباره فردوس" نیز یادآور آن روزهای تلخ است روزهایی که شاید کمتر ایرانی از آن بداند. ولی این کتاب با جمع آوری خاطرات افراد حاضر در آن روز ها و خاطرات شخص آیت الله خامنه ای، رهبر انقلاب سعی در روایت آن روز های سخت و سهمگین را دارد.

اشاره رهبر به زمین لرزه فردوس:

آیت الله خامنه ای در سال 1391، پس از بازدیدی که از مناطق زلزله زده در زمین لرزه استان آذربایجان شرقی داشت، به زمین لرزه فردوس اشاره کرد و گفت:

در زلزله فردوس که این شهر بزرگ تقریبا با خاک یکسان شده بود، در طول دو ماه، تنها دو بار شیر وخورشید به مردم از نظر اجناس و مواد غذایی کمک کرد؛ حالا چادر و پتو و اینها که هیچ، آن که خیلی خیلی کم و غیرقابل ذکر بود.

من همان وقت منبر رفتم و سخنرانی کردم و از مردم پرسیدم که شیر و خورشید به شماها چه داده به نظرم گفتند در طول این دوماه صد گرم شکر دادند. به همین تناسب اجناس مختصری داده بودند نه اجناس لازم زندگی. خب ما آنجا رفتیم، دیدیم و کار کردیم.

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس