خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


کتاب جنگ صدام


قیمت پشت جلد: 530000 ریال تاریخ بروزرسانی: شنبه 17 ارديبهشت 1401

توضیحات

چهل سال از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران یا جنگ صدام می گذرد. در اثر پیش رو تلاش شده است تا به روایت سرلشکر رعد مجید حمدانی، فرمانده اسبق سپاه گارد ریاست جمهوری عراق چشم اندازی نظامی به جنگ ایران و عراق داشته باشیم.

پیشنهاد ما: کتاب جهاد تبیین

معرفی کتاب جنگ صدام:

در تاریخ معاصر جهان، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نتایج و پیامدها و درس های فراوانی برای منطقه خاورمیانه به همراه داشته است. با گذشت بیش از چهار دهه از پایان جنگ، هنوز هم دو کشور ایران و عراق و نیز منطقه خلیج فارس تحت تاثیر پیامد های امنیتی، نظامی، فرهنگی و.. آن هستند.

هرچه از جنگ می گذرد اطلاعات بیشتری از حوادث و جزئیات آن از سوی برخی مقام های دو طرف منتشر می شود که به روشن تر شدن وقایعی می انجامد که در جریان جنگ اتفاق افتاده است.

در ایران با عنوان بازگویی خاطرات جنگ، کتاب ها، مقاله ها و مطالب زیادی تا کنون منتشر شده است؛ اما در عراق به دلیل دیکتاتوری دوران صدام و نیز حوادث پس از اشغال این کشور فرصت مناسبی برای مقام های سیاسی آن دوران برای ذکر خاطرات و دیدگاه ها به وجود نیامده است.

گذشت زمان نشان داد که یکی از مهم ترین نتایج جنگ عراق با ایران روشن شدن ماهیت جنگ طلبی صدام حسین به ویژه پس از حمله عراق به کویت در مرداد ماه 1369 است.

به هر حال سوالات فراوانی در مورد این مقطع مهم تاریخی وجود دارد که همچنان به مطالعه، پژوهش و بررسی های بیشتر نیاز دارد.

 کتاب "جنگ صدام" نیز به روایت فرمنده اسبق سپاه گارد ریاست جمهوری عراق، سرلشکر رعد مجید حمدانی، سعی کرده است تا دید جدیدی را به جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس داشته باشد.

گزیده ای از کتاب جنگ صدام:

.وودز: آیا اطلاعات عراق توانسته بود درباره فعالیت ها و آمادگی مهندسی و تقویت گروه های پل ساز ایران اخباری جمع آوری کند؟

حمدانی: در حقیقت ما غافلگیر شدیم و به دلیل نداشتن اطلاعات با مشکلت زیادی مواجه بودیم. مسئله دیگر این است که ما انتظار نداشتیم ایرانی ها با هر ارتش دیگری بتواند بیشتر از یک هفته در این مناطق مردابی دوام باورند؛ اما ایرانیها توانایی خود را برای زندگی با سختی های طبیعت ثابت کردند و همه را واقعا غافلگیر کردند.

ما به دلیل پوشش گیاهی و عوارض طبیعی حتی با استفاده از بالگرد و واحدهای هوایی نتوانستیم موفق شویم. ارزش اصلی پشتیبانی هوایی در هور را نیز از دست دادیم.

به علاوه، ردگیری حرکت دشمن برای رادارهای زمینی نیز مشکل بود، چون وقتی باد می وزید و گیاهان تکان می خوردند صداهایی تولید میشد و صفحه رادارها دچار اختلال می شد. به همین دلیل ما می توانستیم فقط صدای موتور، مثل موتور قایق های بزرگ را کشف کنیم؛ نه صدای افراد دشمن را

وودز: به نظر می رسد چند چیز در اینجا اتفاق افتاده باشد. یکی اینکه فرماندهان عراقی قدرت تاکتیکی ایران را کم برآورد می کردند و اینکه ایرانی ها در استفاده از عوارض پیچیده طبیعی پیشرفت کرده بودند و توانمندی های عراق را به حداقل می رساندند. خوب، این چیزی که شما درباره عملیات ایرانی ها در هور می گویید با چیزی که مثلا درباره راه افتادن چند نفر از حسینیه ای در اصفهان به سمت کربلا، متفاوت است.

. حمدانی: کاملا درست است؛ بله این عملیات، عملیاتی منسجم و منظم و طراحی شده بود. حقیقت این است که ایرانی ها سطح بالایی از تخصص و کاردانی و ظرفیت های مختلفی در حوزه مهندسی را حتی با وجود تلفات سنگین نیروهای خود نشان دادند. من ۵۰ پیکر ایرانی را دیدم که در هور افتاده بودند و به نیروهای ارتش ایران متعلق بودند، نه شبه نظامیان بسیجی، شبه نظامیان نگران تلفات یا انتخاب خط جبهه نبودند و متاسفانه هرگز به افتادن و کشته شدن نیروهای خود توجهی نمی کردند. آنها در هور می افتادند و طعمه ماهی ها می شدند؛ ولی کسی آنها را نجات می داد.

صفحه137 کتاب جنگ صدام

سبد خرید این کتاب فعلاً فعال نیست

سعی می کنیم این کتاب رو در اسرع وقت موجود کنیم

از این که با شکیبایی همراه ما هستید از شما متشکریم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس