خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 450000 ریال
قیمت برای شما: 382,500 ریال 15 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: چهار شنبه 10 خرداد 1402

توضیحات

 "موقعیت ننه" روایتی کمتر دیده شده از جنگ است. روایت هایی که خنده بر لبانتان می آورد و باعث می شود از دریچه لبخند و طنازی رزمندگان به جنگ بنگرید. جنگ با تمام نازیبایی ها و وجه غیر انسانی خود، الهام بخش آثاری انسان باور و زیبا در حوزه ادبیات دفاع مقدس شده است که بی شک "موقعیت ننه" یکی از جذاب ترین آنهاست.

این کتاب شامل 62 خاطره طنز از زبان رزمندگان، جانبازان و آزادگان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است. "موقعیت ننه" در حالت های مختلف مخاطب را با شوخ طبعی در جبهه ها، بیمارستان ها و آسایشگاه ها روبه رو می کند و نقش طنز به عنوان یک تقویت کننده روحیه را نمایش می دهد.

پیشنهاد ما: کتاب اقبال الاعمال

معرفی کتاب موقعیت ننه:

معرفی کتاب موقعیت ننه از زبان رمضانعلی کاووسی، نویسنده اثر:

بسیاری از رزمندگان شوخ طبع ما در خط مقدم و حتی در اردوگاه های دشمن با طنازی های خود سبب تقویت روحیه هم قطارانشان می شدند. در واقع شوخ طبعی آنها باعث می شد فضای دلهره آور پشت خاکریز و فضای غم بار اردوگاه های دشمن برایشان تحمل پذیر شود.

آنها ضمن حفظ حرمت ها و به دور از هرگونه ابتذال، با صحبت های خنده دارشان، شادزیستن را برای یکدیگر به ارمغان می آورند.

خنده ها و شوخی های آنان نه تنها سبب غفلتشان از یاد و نام خدا نمی شد بلکه شرایطی را فراهم می کرد تا همسنگرانشان با روحیه بهتری دفاع کنند یا درد اسارت برایشان تحمل پذیرتر شود.به باور من، چاشنی طنز همان قدر در تقویت روحیه رزمندگان تاثیر گذار بود که چاشنی مهمات برای ویران کردن مواضع دشمن.

تعداد کمی از نویسندگان ادبیات مقاومت به خاطرات طنز این قشر پرداخته اند، در صورتی که مطایبات بچه های جهبه و جنگ نیز قسمتی از زندگی آنها بوده است. بنده پس از تالیف پنج کتاب درباره خاطرات رزمندگان عزیز تصمیم گرفتم ششمین کتابم را با خمیرمایه طنز تقدیم مردم خوب کشورم کنم.

با هر رزمنده ای صحبت می کردم از او نشانی یا شماره تلفن رزمنده دیگری را که احتمال داشت خاطره طنز در سر داشته باشد نیز می پرسیدم. جالب است بدانید مکان مصاحبه من با بچه ها بیشتر زیر سایه یک درخت یا روی موتور سه چرخ من بود...

پیشنهاد ما: کتاب نهج البلاغه

داستان موقعیت ننه:

سال 1361 حدود دو ماه قبل از شروع عملیات محرم، من، حمید یزدی، سعید شوردزی و چند نفر دیگر از دوستانم به شهرک دارخوین آمدیم. از بس برای مرخصی سماجت کردیم که مسئول کارگزینی با مرخصی 48 ساخته ما موافقت کرد و به ما سفارش کرد تا جایی که میشه بقیه از مرخصی ما خبردار نشن.

برگه های مرخصی را در جیبمان گذاشیم و پیاده به سمت دژبانی حرکت کردیم. وانت تویوتایی به ما نزدیک می شد. دو نفر جلو و چند نفر هم در کابین عقب آن نشسته بودند. وقتی ماشین به ما نزدیک شد، از راننده اش پرسیدیم: اخوی این ماشین اهواز نمیره؟ سرعتش را کم کرد و گفت :چرا، بپرین بالا.

سوار شدیم. دم در، دژبان که یک بسیجی کم سن و سال بود جلوی ماشین را گرفت و پرسید: اخویا کجا تشریف می برن؟ یکی از سرنشینان جلو گفت: داریم میریم موقعیت مهدی.

گویا دژبان از قبل او و دوستانش را می شناخت؛ ولی متوجه شد که ما پنج شش نفر با آنها نیستیم. با لهجه شیرین اصفهانی از راننده پرسید: دادا این برادرا هم با شوما هستن؟ -ازخودشون بپرسین.

از ما پرسید: شوما چند نفر کوجا تشریف می برین؟ همان لحظه شیطنتم گل کرد. با قیافه کاملا جدی ای گفتم: من تشریف می برم موقعیت ننه! بقیه رو از خودشون بپرس. بغل دستی ام از حرف من خنده اش گرفت همانطور که می خندید گفت :منم میرم موقعیت ننه.

حمید یزدی که متاهل بود گفت: من نمیرم موقعیت ننه من می خوام برم موقعیت زنه!

دژبان نوجوان با کف دست روی کاپوت ماشین کوبید، اسلحه اش را مسلح کرد و گفت: وایسا ببینم این مسخره بازیا چی چیه س؟ موقعیت ننه دیگه کوجاس؟ من جواب دادم که: اخوی چیچی رو نمیذاری؟ ما باید بریم ور دل ننه هامون.

بعد که ماجرا و حکم مرخصی رو نشون دژبان دادیم گفتم : خدا بگم شما بسیجیارو چی کارتون نکنه که هر کدومتون یه جوری آدم رو می ذارین سرکار! برین خدا پشت و پناهتون.

خاطرات طنز جنگ:

یکی از جملاتی که در زمان جنگ بسیار تکرار می شد و نقطه به نقطه حکاکی شده بود، جمله "لبخند بزن بسیجی" بود.

جنگ با همه خشونتش مثل هر موقعیت دیگری برای خودش طنز داشت. گاهی ناخواسته و به طور اتفاقی جریانی اتفاق می افتاد و گاهی نیز افرادی برای دادن روحیه نشاط به رزمندگان به خلق اتفاقات طنز می پرداختند.

کتاب های حوزه جنگ و دفاع مقدس اغلب به روایت داستان های زیبا و پند آموز از شهدا و رزمندگان می پردازد. اما کتاب "موقعیت ننه" این رویه را کمی تغییر داده است و به سراغ طنازی های رزمندگان اسلام در دوران هشت سال دفاع مقدس رفته است.

به همین دلیل این کتاب را به تمامی علاقه مندان حوزه ادبیات دفاع مقدس پیشنهاد میکنیم تا با زوایای دیگر دفاع مقدس آشنا شوند

پیشنهاد ما: با پرخاشگری کودکم چه کنم

رمضانعلی کاوسی کیست؟

رمضانعلی کاوسی در سال 1342 در روستای جرمافشار از توابع شهرضای اصفهان متولد شد. سال 1361 در حالی که دانشجوی تربیت معلم بود، تحصیل را رها کرد و راهی جبهه شد.

ئوازدهم آبان 1361 در عملیات محرم شرکت کرد و بر اثر اصابت ترکش خمپاره، از ناحیه گردن دچار آسیب نخاعی و ویلچر نشین شد. بعدها موفق شد با همین وضعیت چهارسال در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا تحصیل کند و موفق به اخذ مدرک کارشناسی شود.

مشکلات جسمی به او اجازه ادامه تحصیل نداد اما دست از فعالیت های فرهنگی برنداشت. به خاطر ضعف در دست و انگشتان، نوشتن با خودکار برایش مشکل است. او حروف را تنها با فشردن انگشت سبابه دست چپ بر روی صفحه کلید رایانه ثبت می کند.

کاوسی حضوری پر رنگ در عرصه فرهنگی دارد و فعالیت اصلی اش ثبت خاطرات رزمندگان ایثارگران دفاع مقدس است. کتاب "موقعیت ننه" نیز جدید ترین اثر چاپ شده این جانباز جنگ می باشد که با زبانی طنز، داستان هایی را از دوران دفاع مقدس بیان می کند.

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس