مسابقه کتابخوانی (عسل مثل یه قصه) + همراه با جوایز نقدی حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


مشق نور (سی جزء کامل) تک جلدی


قیمت پشت جلد: 1600000 ریال
قیمت برای شما: 1,472,000 ریال 8 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: شنبه 1 بهمن 1401

توضیحات

قرآن کریم کتابی بی بدیل و هدایت گری بی نظیر، دریایی پر گهر، ومبین هر خیر و شری است. خداوند متعال مشقی از نور و جلال را به همگان عرضه داشته تا راه سعادت خویش را در جهت قرب الهی بیایبند.

قرآن، برنامه جامع زندگی سعادت مندانه و چراغ پرفروغی است که حفظ مطالب آن و درک آنها در زندگی می تواند تاثیر این کلمات گهربار را دوچندان کند. بدین منظور کتاب "مشق نور" به عنوان کتابی کمک آموزشی به حافظان قرآن کریم منتشر شده است تا یاور آن ها در این کار مبارک باشد.

بدون شک کتاب "مشق نور" با باطن زیبا و نورانی که در دل خود دارد می تواند بهترین دوست و همدم حافظان قرآن کریم در راه به یاد سپردن کلام وحی باشد.

مقدمه کتاب مشق نور:

هرقلب پاکی پذیرای آیات دلنشین این کتاب الهی است، و هرسینه ی آماده و خالصی، ظرف میهمانی این کتاب است. قلبی که آیات الهی در آن جای گرفت ، نشاط و حیات دیگری می گیرد.

در تلاطم فتنه، نوری است که مسیر راه او را روشن می کند و این سرمایه ی عظیم ، اگر در ظرف وجود انسان قرار گرفت، منشأ بركات بزرگ خواهد شد. از این سرمایه ی گران سنگ باید صیانت کرد و کسی که این منبع سرشار معرفت را، پس از آنکه به دست آورد از دست بدهد، صد البته حسرت و خسران در انتظار اوست.

امام صادق فرمود: «هرکه يك سوره از قرآن را فراموش کند، آن سوره در بهشت، برای او در صورتی زیبا و درجهای بلند نمودار شود، و چون آن را بیند گوید: تو چیستی؟ وه! چه زیبائی! کاش تو از آن من بودی ؟ در پاسخش می گوید: آیا تو مرا نمی شناسی؟ من فلان سوره ام و اگر مرا فراموش نکرده بودی ، تو را به این درجه بالا می آوردم.»

بنابراین، باید از ابزار و طرق مختلف برای حفظ قرآن بهره برد؛ چرا که خداوند به انسان نعمت گوش و چشم و قلب را عنایت کرد، تا با این ابزار شناخت، به علم دست یابد. در این میان نقش چشم در حفظ و نگهداری و صیانت از محفوظات، حائز اهمیت است.

به ویژه آن جا که از طریق حافظه ی دیداری ، آیات را به ذهن سپرده ایم. براهل فن پوشیده نیست، که برای حافظان کلام الهی، یاداوری جایگاه کلمات قرآن ، نقش به سزایی در سرعت انتقال و دسترسی به محفوظات دارد

شیوه استفاده از کتاب مشق نور:

کاربرد مشق نور جهت تثبیت محفوظات در گام های ذیل پیشنهاد می شود:

گام نخست؛

نخستین گام برای رفع فراموشی ها و ضعف ها در این شیوه، شناسایی آنها است، که از هر طریقی، ممکن است رخ دهد. برای مثال تذکر استاد یا دوستان و با توجه به خود قرآن؛ پس از مرور محفوظات، ممکن است ما را متوجه برخی اشکالات در حفظ نماید.

گام دوم؛

گام بعد نگاشتن آن کلمه یا جمله در دفتر مشق نور است. یعنی بادقت نسبت به جایگاه دقیق کلمه یا جمله در قرآن، آن را در همان جایگاه در مشق نور می نویسیم.

گام سوم؛

گام سوم، انجام مرورها با استفاده از مشق نور است. بدین ترتیب که هنگام مرور، مشق نور را در مقابل خود می گشاییم و تصور می کنیم، از روی مصحفی واقعی که همه ی کلمات در آن نمایان است، تلاوت می کنیم. تا زمانی که احساس می کنید این اشکال پا برجا است، مرورها به همین صورت ادامه می یابد.

هرگاه اطمینان نسبی حاصل شد، که ضعف های ثبت شده در مشق نور، از ذهنمان رخت بربسته، محفوظات را برای استاد یا دوست خود تلاوت می کنیم و آنان همزمان به مشق نور می نگرند؛ اگر اشکالات برطرف شده بود، می توانید آنها را از مشق نور پاک کنید؛ ولی اگر برخی از آنها همچنان باقی بود، همچنان تکرار و مرور، با مشق نور را ادامه دهید، تا ضعف ها کاملا از حافظه پاک شود. بدین ترتیب می توانید به راحتی پس از شناسایی اشکالات، حفظ خود را پاکیزه و پایدار کنید.

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->