فروش ویژه کتاب «الغارات» - با مقدمه استاد پناهیان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


قرآن نجوم و کائنات


قیمت پشت جلد: 750000 ریال
قیمت برای شما: 675,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: سه شنبه 8 تير 1400

توضیحات

با توجه به فضا و تحقیق درباره اجرام کیهانی از ابتکارات عصر کنونی نیست اما خدای بزرگ حقایق علمی را در زمانی که هیچ نقطه ای روی زمین سخنی از فضا و اسرار آن در میان نبود در کتابش آورده است به همین منظور سازمان فضایی ایران تلاش می‌کند تا همه آیاتی که رابطه مستقیم و غیرمستقیم حوزه نجوم و فضا دارند و همراه ترجمه و تفسیر در مجموعه نفیس که پیش روی شماست تولید و در اختیار علاقمندان و صاحبان فکر و اندیشه قرار دهد . کتاب قرآن نجوم و کائنات در قطع وزیری و توسط انتشارات رصدگر دانش به چاپ رسیده است.

معرفی کتاب قرآن نجوم و کائنات:

به عقیده بسیاری از دانشمندان، در مکانی که اکنون کهکشان ما با میلیاردها ستارگان | ابتدا تنها یک گلوله عظیم متشکل از هیدروژن، هلیوم و ماده تاریک که آهسته به دور خود می وجود داشته است. از یک میلیون تا یک میلیارد سال پس از انفجار بزرگ، موسوم به عصر ستا. دام کهکشان ها، ستاره ها و در داخل ستارگان، هسته اتم های سنگین از قبیل اکسیژن و آهن تل می شوند که بعدها در انفجارات ستارهای آزاد می گردند و برای ساخت ستارگان، سیارات و حیات جدید به کار می آیند چنانچه در چگونگی حوادث عصر تورم گفته شد، تغییر توزیع چگالی عالم سبب شد جهان همگن آغازین به ناهمگن تبدیل شود.

این ناهمگونی های توزیع انرژی و ذرات در کل جهان، این امکان را به انواع نیروها داد تا بتوانند ذرات را گردآوری و متمرکز کنند، تا ساختارهای پیچیده تر به وجود آیند. تمرکز ذرات منجر به پدیدار شدن غبارها در فضا گردید و سپس غبارهای فشرده و متمرکز تبدیل به ستاره ها و مجموعه های ستارگان شدند. مجموعه هایی که به آنها کهکشان می گوییم. دو نوع تئوری اصلی در مورد منشا کهکشانها مفروض است. سرآغاز هر دو نوع تئوری، انفجار بزرگ است. تمامی فضا، زمان، انرژی و موادی که امروزه جهان ما را تشکیل می دهند در پس این انفجار بزرگ ایجاد شده اند. تفاوت این دو تئوری در بیان نحوه رشد کهکشان ها است. تئوری اول بر این اساس است که ابتدا اجرام کوچک شکل گرفتند و از پیوستن این اجرام، کهکشان ها به وجود آمدند.

بر اساس تئوری دوم، نخست کهکشان ها و خوشه های کهکشانی به وجود آمدند، سپس ستارگان و اجرام کوچک در دل این کهکشان ها پدیدار شدند. با این حال همه تئوری های مربوط به تشکیل کهکشان ها پس از انفجار بزرگ به این نتیجه رسیده اند که پس از شکل گیری است
، این روند متوقف شده و هیچ کهکشان جدیدی به وجود نیامده است یا دست کم تعداد بسیار اندکی کهکشان جدید ایجاد شده است

در بخشی از کتاب قرآن نجوم و کائنات می خوانیم:

محمد حسین طباطبایی در تفسیر آیه مفهوم کلمه «دابه» را به معنای «جابه جا کردن» می آورد و چنان مفهومی را گونه ای سجده توصیف می کند و در تعریف مفهوم سجده، عجز و فروتنی درونی را حقیقت آن میداند و فراگیری مفهوم دابه را به انسان و جن سرایت میدهد. او، از دلایل تفکیک ملائکه از دیگر موجودات را در نوع حرکت آنها می داند و معتقد است که نوع حرکت آنها انتقال مکانی نیست.

وی، به آیه استناد می کند که جنبندگانی در دیگر کرات آسمان وجود دارد و در بخش دیگری از تفسیر آیه به معنا و کاربرد مفهومی تکبر و «استكبار» همت می پردازد و در به کارگیری واژه استکبار در برابر مخلوق یا خالق، به رد به کارگیری آن، برای خدا باور دارد؛ از این رو، هردو گونه استکبار: چه تكبر شخص در برابر مخلوق و چه در برابر خالق را با ذکر دلایلی، ناپسند میداند
ناصر مکارم شیرازی، به حقیقت سجده که در نهایت خشوع و خضوع و تواضع است، روی می آورد و با فراتر دانستن آن از انحصار ملائکه یا انسان، معتقد است؛ چون، همه موجودات، تسلیم قوانین عمومی هستی اند، در پیشگاه خدا؛ سجده می کنند؛ سپس به مفهوم دابه می پردازد و با بهره گیری از آن باورمند است که وجود موجودات زنده، تنها در زمین نیست؛ بلکه در دیگر کرات نیز وجود دارند. وی در ادامه، دیدگاه هایی از مفسران را که مفهوم دابه را ویژه زمین میدانند را رد می کند.

ایشان سجده را در معنای عام، به سجده اختیاری و تشریعی و نیز به سجده تکوینی و اضطراری بخش بندی می کند؛ سپس دایه را از ملائکه جدا و آن را، تنها به جنبندگان جسمانی تفسیر می کند و در پایان نیز به حدیثی از پیامبر است روی می آورد و جمله « وهم لا يستگژون» را اشاره به وضع حال فرشتگان می شناساند

صفحه 128 کتاب قرآن نجوم و کائنات

سبد خرید این کتاب فعلاً فعال نیست

سعی می کنیم این کتاب رو در اسرع وقت موجود کنیم

از این که با شکیبایی همراه ما هستید از شما متشکریم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->