خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 600000 ریال
قیمت برای شما: 480,000 ریال 20 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: يکشنبه 17 بهمن 1400

توضیحات

دوران دفاع مقدس، مقطع بی نظیری در تاریخ سرزمین کهن ایران محسوب می شود. دستاوردهای دفاع هشت ساله جمهوری اسلامی ایران در برابر تهاجم تمام عیار جهانی علیه موجودیت این سرزمین، می تواند به عنوان الگو و سرمشقی راهگشا در عرصه های گوناگون زندگی اجتماعی مورد بهره برداری قرار گیرد.

نظریه قدرت متعالی که با استفاده از الگوی قدرت جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس، به عنوان جایگزینی بر نظریات موجود و به مثابه یک مفهوم و نظریه نوین در ساحت نظریه پردازی قدرت، صورت بندی و تئوریزه شده است، از ایمان ناب و خالصانه به خداوند متعال نشئت می گیرد.

در کتاب "قدرت متعالی" به قلم دکتر یعقوب نعمتی وروجنی تلاش شده است تا الگوی قدرت جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. این کتاب توسط انتشارات مرکز اسناد دفاع مقدس در قطع رقعی  و با 431 صفحه به چاپ رسیده است.

امام خمینی و عدالت خواهی جنگ:

همان گونه که ذکر شد محوریت عدالت در اندیشه های امام خمینی (ره) تأثیر خود را بر نگرش ایشان در جنگ تحمیلی نیز نمایان ساخته است؛ این نگاه عدالت محور و عدالت خواهانه از جنگ، به کرات در بیانات امام خمینی (ره) در دوران جنگ تحمیلی بیان شده است به طوری که ایشان برقراری عدالت را یکی از اهداف
جنگ معرفی می کردند

در یکی از سخنرانی های عمومی خود در ۱۴ خرداد ۱۳۶۲، در تشریح این مسئله گفتند: «جنگ یک چیزی است که برای عدالت، جنگ لازم است. اگر مردم عادل باشند که دیگر جنگی در کار نیست » صحیفه امام، ج ۱۷: ۴۷۷).

همچنین از دیدگاه امام خمینی (ره) عدالت خواهی و دفاع در برابر تجاوز پیوند عمیقی با همدیگر دارند. در این زمینه بیایانات ایشان در جمع تعدادی از فرماندهان و نیروهای ارتش جمهوری اسلامی در ۲۲ خرداد ۱۳۶۱، قابل تأمل است: «ما عدالت را می خواهیم. ما هیچ وقت طالب جنگ از اول نبودیم. اگر چنانچه عراق به ما حمله نکرده بود، ما دفاع نمی کردیم. اما دفاع ما کردیم، ما جنگ نکردیم تا حالا. ... دفاع یک مسئله طبیعی است. ما همیشه دفاع کرده ایم تا حالا، هیچ وقت جنگ نکرده ایم»

صفحه 129 کتاب قدرت متعالی

رمز عملیات ها:

از عملیات ثامن الائمه به بعد، عملیات های نظامی نیروهای ایرانی، با اعلام رمز، آغاز می شد؛ بررسی رمزهای انتخاب شده برای این عملیات ها نشان می دهد که همه آنها برگرفته از تعالیم دین مبین اسلام و فرهنگ عاشورا می باشد.

در زمان اجرای عملیات ثامن الائمه، با گذشت حدود یک سال از تهاجم ارتش عراق به ایران، وضعیت جبهه ها به گونه ای بود که نیروهای ایرانی نتوانسته بودند در آزادسازی مناطق اشغالی موفقیت خاصی کسب کنند و همین امر، تحول در راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران را ضروری ساخته بود.

تأکید بر ضرورت تغییر راهبرد جنگ، به موازات ایجاد تردید درباره فرماندهی بنی صدر در سطوح بالای کشور و شورای عالی دفاع، بخشی از موانع موجود در راه ایفای نقش تعیین کننده سپاه و نیروهای مردمی در جنگ را برطرف ساخت.

راهبرد جدید (که پس از برکناری بنی صدر از ریاست جمهوری) عملیاتی شد، بر اصولی مبتنی بود که تکیه بر عوامل معنوی همانند وحدت، ایمان و عشق به شهادت و اتکا به نیروهای انقلابی و مردمی که از روحیه شهادت طلبی برخوردار بودند، از مهم ترین آنها به شمار می آید

صفحه 272 کتاب قدرت متعالی

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس