مسابقه کتابخوانی (عسل مثل یه قصه) + همراه با جوایز نقدی حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


غدیر در قرآن، قرآن در غدیر (3جلدی)

مولف (پدیدآور) :

انصاری محمد باقر


قیمت پشت جلد: 3500000 ریال
قیمت برای شما: 2,800,000 ریال 20 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: يکشنبه 11 ارديبهشت 1401

توضیحات

کتاب غدیر در قرآن قرآن در غدیر در سه جلد به قلم آقای محمدباقر انصاری؛

با محورهای:

جلد اول : نزول آیات قرآن در غدیر

جلد دوم : تفسیر آیات قرآن در غدیر

جلد سوم : مراحل حضور قرآن در غدیر، معرفی قرآن در غدیر، پژوهش های قرآنی غدیر،تاریخچه قرآنی غدیر

بخشی از پیشگفتار کتاب غدیر در قرآن قرآن در غدیر

باورم نمی شد غدیر با قرآن این گونه مرتبط باشد که از آن به یک روح در دو کالبد تعبیر کنم. حضور بی از صد آیه از قرآندر خطابۀ مفصل غدیر، جرقه ای در ذهنم ایجاد کرد که استناد به این مقدار از آیات قرآن در هیچ یک از خطابه های پیامبر و ائمه به وقوع نپیوسته و بایستۀ تحقیقی خاص دربارۀ آن است تا جهت گیری ها و محتوای آیات مزبور مورد بررسی قرار گیرد.

تألیف قرآنی غدیر از روزی آغاز ش که تألیفات گذشتۀ خود دربارۀ غدیر را مورد بازبینی قرار می دادم. اولی بار که تألیفات مربوط به  غدیر را مطالعه می کردم دو آیۀ معروف«يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ ۖ ...» و «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَ رَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينا » به عنوان دو آیۀ مربوط به غدیر در اکثر کتب مطرح بود. وقتی به داستان اعتراض حارث فهری در متن و اقعه غدیر برخوردم متوجه شدم دو آیۀ «وَإِذْ قَالُواْ ٱللَّهُمَّ إِن كَانَ هَٰذَا هُوَ ٱلْحَقَّ مِنْ عِندِكَ فَأَمْطِرْ عَلَيْنَا حِجَارَةً مِّنَ ٱلسَّمَآءِ أَوِ ٱئْتِنَا بِعَذَابٍ أَلِيمٍۢ» و «سَأَلَ سَائِلٌ بِعَذَابٍ وَاقِعٍ»نیز مستقیماً درباره غدیر نازل شده است.

آنگاه که تحقیق متن  خطبه و مقابله آن با نسخ متعدد را آغاز کردم و سپس به ترجمه آن پرداختم مراجعه به قرآن در موارد بسیاری از خطبه مرا متوجه حضور کلام الله در متن غدیر نمود. چه آنکه تعداد 65 آیه در خطابۀ پیامبر صلی الله علیه و آله در غدیر مورد استناد قرار گرفته و تعداد 35 آیه در متن سخنرانی تفسیر شده است.

کتاب حاضر اهدافی را دنبال می کند که همه بر محور ارتباط قرآن و عترت می گردد. هدف اصلی همان است که پیامبر صلی الله علیه و آله به صراحت فرمود: قرآن بدون غدیر نمی شود. در کنار این پایۀ اساسی در میابیم که قرآن را بس تنها گذاشته ایم و چه بسیار با دست خود عترت را از آن  جدا کرده ایم. و همه می یابیم که این  غدیر معروف ریشه اش در سراسر قرآن دیده می شود و قرآن مملو از غدیر است.

در یک کلمه باید هدف کتاب غدیر در قرآن قرآن در غدیر را «شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن» بدانیم که جاذبه ای دوسویه بین قرآن و غدیر ایجاد کردهو با ارائه آن فرهنگ قرآن ما با درچه های تازه ای روبرو خواهد شد همان گونه که فرهنگ غدیرمان فصلهای نوینی از معارف قرآنی را به روی خود باز خواهد کرد.

پیشنهاد کتاب: مفتاح الصالحین

 

 

پیشنهاد کتاب: سلوک الصالحین

بخش های کتاب غدیر در قرآن قرآن در غدیر

با درنظر گرفتن اهداف یاد شده، پرونده بزرگ کتاب حاضر در سه جلد چنین فصل بندی شده است

بخش اول کتاب به  آیات نازل شده در سراسر واقعۀ غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که در برگیرندۀ آیات مربوط به اقدامات پیامبر صلی الله علیه و آله از یک سو و اقدامات منافقین از سوی دیگر است. جلد اول به طور کامل در اختیار این بخش قرار دارد.

بخش دوم کتاب موارد تفسیر قرآن در غدیر است. که جلوه های مختلفی خواهد داشت. گاهی یک مفهوم به صورت کلی در سراسر قرآن تفسیر شده است. در مواردی یک سوره به طور کامل و یا کی آیه به صراحت تفسیر شده است. در مواردی آیات قرآن به صورت اقتباس و استشهاد تفسیر گردیده است. مواردی نیز و جود دارد که ائمه علیهم السلام آیه ای را به فرازی از واقعۀ غدیر تفسیر فرموده اند. جلد دوم کتاب نیز به طور کامل به این بخش اختصاص دارد.

بخش سوم کتاب یک جمع بندی داستانی از مراحل حضور آیات قرآن در واقعۀ غدیر به صورت های مختلف آن ا ز نزول و تفسیر و استشهاد و اقتباس است. جلد سوم کتاب با این بخش آغاز می شود.

بخش چهارم موارد مربوط به شئون قرآن را دربر خواهدداشت که طی واقعۀ غدیر بیان شده است و شامل عظمت قرآن و محتوای آن و معرفی سرپرست و مفسر قرآن و نهایتاً وظایف ما دربارۀ قرآن خواهد بود. اینبخش قسمت  دوم از جلد سوم کتاب است.

بخش پنجم کتاب به طور طبیعی زاییده بخش های گذشته است. انبوه مطالب جمع آوری شده تجزیه و تحلیلی برخاسته از جمع بندی و  بازنگری آنها را می طلبد که عنوان «پژوهش های قرآنی غدیر» برای آن برگزیده شده است. در این بخش ابتدا تحلیل های اعتقادی تاریخی غدیر مطرح شده. آمارهای قرآنی غدیر فصل دیگری از این بخش است. قسمت سوم از جلد سوم به این بخش اختصاص یافته است.

بخش ششم گشت و گذاری در گوشه و کنار تاریخ برای یافتن جزئیاتی در حاشیۀ قرآن و غدیر است. این بخش با عنوان «تاریخچۀ قرآنی غدیر» در بردارندۀ نکات شیرینی از گذشته های منسجم قرآن و غدیر است. در فرازی از آن معرفی قرآنی غدیر را به تماشا خواهیم نشست. و فرازی دیگر اتمام حجت های قرآنی غدیر است که در طول چهارده قرن اسلام استناد غدیر به قرآن را نشان داده است.دعاها و زیاراتی که غدیر را درسایۀ قرآن ذکر کرده نمونۀ جالبی است که تازگی خواهد داشت. اشعار زیبایی که محتوای قرآنی غدیر را به نظم کشیده، جلوۀ دیگری از این سابقه است. پایان بخش این فصل معرفی کتابهای مستقلی است که تاکنون درباره ارتباط قرآن و غدیر تألیف شده و سپس به معرفی منابع قرآنی غدیر پرداخته شده است. این بخش قسمت پایانی جلد سوم کتاب است.

خرید کتاب عنصر شجاعت

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->