فروش ویژه کتاب «الغارات» - با مقدمه استاد پناهیان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 750000 ریال
قیمت برای شما: 675,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: پنج شنبه 8 ارديبهشت 1401

توضیحات

دکتر حسین بهاروند استاد ممتاز و موسس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان، سال 1374 به پژوهشگاه رویان پیوست. فعالیت های علمی او و همکارانش باعث شد تا شاخه های مختلف پزشکی بازساختی را در ایران پایه گذاری کنند.

در کتاب "سلول های بهاری" که به روایت همین استاد بزرگوار نوشته شده است به سراغ خاطرات تولید و توسعه دانش سلول های بنیادی رفته ایم که این کتاب توسط انتشارات راه یار در قطع رقعی و با 408 صفحه به چاپ رسیده است.

پیشنهاد ما: کتاب از چیزی نمی ترسیدم

که عشق آسان نمود اول...

داخل که رفتیم، لپ تاپ و ویدئو پروژکتور را راه انداختیم، همه چیز را مرتب و آماده کردیم و نشستیم تا آقا آمدند. بعد از اینکه وارد شدند سلام و حال واحوال کوتاهی کردند و جلسه شروع شد. اگر درست یادم باشد فکر کنم اول دکتر منتظری صحبت کرد، بعد دکتر کاظمی و بعد من.

استرس عجیبی داشتم، می خواستم نزد رهبر بزرگوار حرف بزنم؛ همچنین می خواستم آنچه را که سالها برای حصولش تلاش کرده بودیم به بهترین وجه ارائه کنم. تصور کنید سخنرانی نزد سخنوری توانا چقدر سخت است. چقدر در آن لحظه خوشحال بودم که خداوند چنین لطفی به من کرده است.

حدود پانزده دقیقه با نشان دادن اسلاید صحبت کردم و مباحث علمی سلول های بنیادی را گفتم: اینکه سلول بنیادی چیست، ما چه کار کرده ایم، امروز به کجا رسیده ایم و درنهایت این دانش به چه کاری می آید؛ یعنی گذشته و حال و آینده سلول های بنیادی رویانی انسانی را به طور خلاصه و ساده گفتم. سپس آقا از حضار خواستند که اگر سوالی دارند بپرسند. کسی سؤال نکرد، اما خودشان چند سؤال زیبا مطرح کردند.

پس از سؤال و جواب ها ایشان شروع به صحبت کردند؛ یادم هست که خوشحال شده بودند و ما را برای ادامه مسیرو پیشرفت در این دانش تشویق کردند. صحبت بسیار زیبا و منحصربه فردی داشتند.

صفحه 15 سلول های بهاری

فکری برای ماجرا:

تا آن موقع به این فکر میکردم که چطور لقاح بدهم؟ چطور جنین را به بلاستوسیست برسانم؟ بعد چطور این بلاستوسیست را به رحم مادر منتقل کنم؟ حالا به اینجا رسیده بودم که از این بلاستوسیست چطور می توانم سلول موردنظر خودم را در محیط آزمایشگاه بسازم ؟

چون تمام این مدت یعنی از سال ۷۵ تا ۷۹ در رویان کار کرده بودم و پیش زمینه زیست شناسی تکوینی و سلولی مناسبی داشتم و مقالات این حوزه را هم خوانده بودم، آمادگی تحقیق روی این پروژه جدید را داشتم.

لحظه ای که این مسئله را از زبان خانم دکتر شنیدم، بعدازظهر یکی از روزهای اواخر بهاریا اوایل تابستان سال ۷۹ بود. خیلی خوشحال بودم از اینکه موضوع جالبی برای تحقیق پیدا کرده ام. روز بعد به کتابخانه علوم پزشکی ایران و روزهای بعد به کتابخانه مرکز ملی تحقیقات ژنتیک که آن موقع در خیابان قدس، کنار دانشگاه تهران بود رفتم و شروع کردم به جستجو و گرفتن مقالات.

آن موقع مثل حالا نبود که هر مقاله ای را بخواهی، راحت بتوانی از اینترنت دانلود کنی؛ باید میرفتی این کتابخانه و آن کتابخانه، مقاله را از مجله پیدا میکردی، سفارشش میدادی و بعد از چند وقت کپی آن را تحویل میگرفتی. طبق این قاعده ، مجلات زیست شناسی و جنین شناسی می آمدند دانشگاه علوم پزشکی ایران با مرکز تحقیقات ژنتیک یا کتابخانه دانشگاه ها.

آنجا مجله را پیدا می کردیم، در اختیار کتابخانه قرار می دادیم، چون تعداد کپی ها خیلی زیاد بود، وقت میدادند، می گفتند مثلا: «چند روز دیگه پایه هفته دیگه بیایید کپی هاتونو ببرید.» گاهی حتی برای سه هفته بعد وقت میدادند...

صفحه 139 کتاب سلول های بهاری

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->