فروش ویژه کتاب «الغارات» - با مقدمه استاد پناهیان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 450000 ریال
قیمت برای شما: 423,000 ریال 6 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: سه شنبه 24 خرداد 1401

توضیحات

اگر داستان آرش واقعیت دارد، این آدم آرش بود. آرش، جان خودش را توی تیر گذاشت که تیر کوتاه ننشیند تا مرزهای ایران کوچک نشود. این آدم هم جان خودش را در مجموعه هایی گذاشت که داشت آنها را بزرگ می کرد تا این مجموعه ها بزرگ بشوند...

همه ما اسم موسسه رویان را شنیده ایم. کتاب "داستان رویان" از یک مدیر تراز انقلاب اسلامی به نام دکتر سعید کاظمی آشتیانی در پژوهشگاه رویان برایمان روایت می کند، داستان تاریخ شفاهی پیشرفت ها. کتاب "داستان رویان" توسط انتشارات راه یار در قطع رقعی و با 200 صفحه به چاپ رسیده است

پیشنهاد ما: کتاب از چیزی نمی ترسیدم

مقدمه کتاب:

پس از جنگ تحمیلی عده ای جوان از جنگ برگشته دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند مجموعه ای را راه اندازی کنند که برای اولین بار مشکل «نازایی» را در کشور حل میکرد. انگیزه آنها برای حرکت، امید به توشه آخرتی بود که از ثمره تلاششان فراهم می آمد.

سال ها بعد از آن همه تصمیمات و اقدامات و رنج ها، نتیجه کارشان نماد پیشرفت ایران شد و به باز کردن گره زندگی خانواده های گرفتار انجامید. «رویان»، نوزاد همان تلاش ها و مجاهدت های جمعی سعید کاظمی آشتیانی و دوستانش بود.

رویان هم مثل هر نوزاد دیگری داستان زندگی دارد؛ نوزادی که حالا دهه دوم زندگی اش را سپری میکند. در داستان زندگی رویان، داستان هزاران نوزاد دیگر نهفته است؛ داستان صدقه جاریه ای که کاظمی آشتیانی و دوستانش از خود به یادگار گذاشتند و چه وظیفه ای برای «تاریخ شفاهی» مهم تر از اینکه چنین اسناد با ارزشی را جمع آوری و منتشر کند.

آرزوی بچه دار شدن:

درمان ناباروری تنها جنبه پزشکی و علمی نداشت، بلکه خدمت بزرگی برای رفع نیازهای فرهنگی اجتماعی جامعه بود. افرادی که برای درمان به خارج از کشور میرفتند، باید حداقل یک ماه یا بیشتر در خارج اقامت می کردند. چون مجبور بودند، هرنوع مشکلی را به جان می خریدند.

یکی دو ماه با هرسختیای کنار می آمدند و زندگی می کردند. گاهی باید به هر کاری تن میدادند و نهایتا به قول مسئولان آن زمان با ۱۰ درصد موفقیت به کشور برمی گشتند. این یعنی علیرغم همه هزینه ها و مشکلات، اکثر این افراد به نتیجه نمی رسیدند و سرافکنده برمیگشتند.

برخی از افراد در آن کشورها می ماندند و حتی خانواده هایشان از هم می پاشید. بنابراین درمان ناباروری از یک طرف از لحاظ علمی کاری پیچیده و جذاب بود و از طرف دیگر از لحاظ فرهنگی اجتماعی نیز امری ضروری . همه این جوانب به اندازه ای جذابیت ایجاد می کرد که افرادی را به سمت خودش کشاند.

شخصیت سعید ایجاب می کرد پاسخ همه سؤال ها و دغدغه هایش را بیابد. شخصیتی که تنها به وجهه علمی محدود نمی شد که وجهه فرهنگی اش سابقه بیشتری هم داشت.

صفحه 40 کتاب داستان رویان

باور به سلول درمانی:

پس از ورود به عرصه های مختلف «درمان ناباروری» حالا وقت آن رسید که رویانی ها به مرزهای جدید دیگری از دانش جنین شناسی پا بگذارند.«شبیه سازی» و «سلول درمانی»، دو علم نوپا برای ایران و روان بود. با تأسیس این سه پژوهشکده ، امید آن می رفت که کارهای پژوهشی تا رسیدن به نتیجه مطلوب ، خیلی حرفه ای تر و جدی تر پیگیری شوند.

ابتدا روی موضوع «سلول درمانی» دست گذاشتند، چون هم سابقه بیشتری در دنیا داشت و هم در متون و منابع، بیشتر درباره اش گفته بودند. شبیه سازی در جهان دانش هنوز علم ناشناخته ای بود. در مراحل اولیه باید به سراغ مطالعات کتابخانه ای می رفتند و از لابه لای مشتی کتاب و مقاله علمی هرآنچه از «سلول های بنیادی یافت می شد، می خواندند و یادداشت برمی داشتند.

کسی نبود به کمک رویانیها بیاید و تجربه اش را در این زمینه در اختیارشان بگذارد. تنهای تنها بودند مجبور بودند صبح همزمان با کله پزها به خیابان بزنند و شب هم، همزمان با مزقونچی ها کار را تعطیل کنند. تنها تلاش اکسیر دردهایشان بود.

صفحه 79 کتاب داستان رویان

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->