فروش ویژه کتاب «الغارات» - با مقدمه استاد پناهیان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


داس و شمشیر


قیمت پشت جلد: 200000 ریال
قیمت برای شما: 190,000 ریال 5 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: پنج شنبه 8 مهر 1400

توضیحات

سال ها و دوران دفاع مقدس دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که در اغلب کتاب های این حوزه به بحث روایت ها و داستان های آن دوران پرداخته شده است. اما در کتاب "داس و شمشیر" به قلم محمد علی صمدی با روایتی کاملا متفاوت از جنگ تحمیلی رو به رو هستیم، روایت هایی که هر یک بر پایه سند ها و منابع مشخص بیان شده است. کتاب "داس و شمشیر" توسط انتشارات یا زهرا در قطع رقعی وبا 168 صفحه به چاپ رسیده است.

معرفی کتاب داس و شمشیر از زبان نویسنده کتاب:

اگر پدیده تاریخی موسوم به «دفاع مقدس» را کوهی فرض کنیم، سال ۱۳۶۵ شمسی، بیشک قله آن است و اگر آن را به جاده ای تشبیه نماییم، سال مذکور، تندترین پیچ اش به شمار می رود. در این مجلد از مجموعه «هشت خوان» تحولات سال ۱۳۶۵ مورد کنکاش قرار گرفته است و مطمح نظرم این بود که خواننده، به دورنمای نسبتا قابل قبولی از وقایع تعیین کننده آن برسد؛ اما با توجه به فاصله ذهنی بسیار زیادی که افکار عمومی از فضای آن سال ها پیدا کرده اند که هیچ تناسبی با بعد زمانی اش ندارد.

امید زیادی به نتیجه گیری ندارم. تمام تلاش خود را جهت ساده سازی موضوعات بسیار پیچیده تاریخی به کار بردم و قبول دارم که در این مسیر، در مواردی ناگزیر به تطويل کلام شده ام؛ اما شناختی که از نظام فکری مخاطبین دارم، چاره ای جز این باقی نمی گذاشت و اساسا این مجموعه هشت جلدی، با همین منظور تعریف شد که با زبانی بسیار ساده و فارغ از مغلق گویی، بخشی از تاریخ این کشور و این نهضت را به دغدغه مندان ارائه دهد.

ده ها جلد کتاب با موضوع تاریخ دفاع مقدس، طی دو دهه گذشته به طبع رسیده است که سودمندترين آنها، با توجه به سطح بالای دانش مؤلفان شان و دسترسی های خاص به منابع تاریخی و جایگاه معرفتی نویسنده گان شان، کارکرد زیادی برای مخاطب عام نداشته اند؛ و نخستین جرقه های تولید مجموعه«هشت خوان» به دلیل احساس نیاز در همین زمینه در ذهن پدید آورنده اش زده شد؛ و هرچند که طبع نه چندان سخت گیر توده مردم را به عنوان جامعه هدف در نظر گرفته ام، اما بعید می دانم فحوای این کتاب، بدون در نظر گرفتن جلدهای دیگر، برای نخبه گان و دانشمندان عزیز در این حوزه، فاقد هرگونه جذابیتی باشد.

به زعم نگارنده، سال ۱۳۶۵ در تاریخ معاصر ایران، از ویژگی های و فرهنگ و سیاست - به معنای اخص آنها به سود مند خواهد بود. به جد معتقدم که در این سال، تنها سرنوشت دفاع مقدس معلوم نشد، بلکه تاریخ آینده ی انقلاب اسلامی رقم خورد و عظمت حوادثی که باورمندان به امام خمینی و انقلاب اسلامی در آن سال خلق نمودند، چون کوهی است که بلندای آن، با گذشت زمان و فرو شدن و تبخیر آبهای «اقیانوس فریبنده معاصرت» بیش از پیش معلوم می شود. در «داس و شمشیر»، تلاش کرده ام که تنها حواسهای پرت و شاید گرفتار روزمره گی را جلب کنم و خواننده عزیز در همین حد از من بپذیرد که دستی به شانه اش بزنم و با انگشت، قله را نشان اش بدهم.

سلاح هایی که شوروی به عراق فروخت:

شوروی و البته فرانسه. در این سال همه صاحبان صنایع نظامی، چشم شان به دلارهایی بود که سعودی و کویت به حساب های عراق واریز می کردند. شوروی هم دید می تواند هم لقمه چربی بردارد، هم حمایت های ایران از مجاهدان افغانی را کمی تا قسمتی تلافی کند؛ اما نظرشخصی ام این است که صنایع نظامی شوروی واقعا به پول نیاز داشت.

دقت کنید که فقط پنج سال تا فروپاشی شوروی باقی مانده است. آن سال ها وضع اقتصادی شوروی خوب نبود. البته ما در شهریور ماه همین سال، کشتی روسها را در خلیج فارس، چند روزی توقیف کردیم تا دیگر خیلی بهشان خوش نگذشته باشد. اما بنا نبود بیشتر از این پیچاندن گوش با شوروی سرشاخ بشویم.

صفحه 89 کتاب داس و شمشیر

جنگ فعال چیست؟

در سال اول جنگ، ما فقط دوماه در آبادان و خرمشهر مقاومت کردیم و با دشمن درگیر بودیم؛ سال دوم، در عملیات طریق القدس و ثامن الائمه ده، پانزده روز عملیات داشتیم؛ در عملیات فتح المبين نه روز و در عملیات الى بيت المقدس سی و یک روز؛ یعنی سال دوم جنگ با آن همه پیش روی حدود شصت، هفتاد روز جنگ فعال داشتیم

سال سوم و چهارم زیر چهل روز بود؛ سال پنج در عملیات والفجر ۸ و پاتک هایش، تا پایان سال ۶۴، حدود پنجاه روز جنگیدیم؛ ولی در سال ۶۵ با احتساب ادامه پاتک ها در فاو و عمليات مهران کربلای ۲ و ۳ و فتح ۱ و کربلای ۵، حدود صد و پنجاه روز عملیات داشتیم تا نفس دشمن را بند بیاوریم و آوردیم. این در همان سالی اتفاق افتاد که درآمد نفتی مان را اوپک و نیروی هوایی عراق، به نصف رساند و راه های خرید اسلحه بسته بود و بلد نبودیم مردم را بسیج کنیم.

جنگ از نظر اکثر مسئولان کشور، یک موضوع حاشیه ای در مرزهای غربی بود. یک دلار هم کسی به ما قرض و اعتبار نمی داد. این یک حماسه تاریخی است که باید در تمام طول تاریخ پزش را داد. با این توان و بنیه صدو پنجاه روز با حریفی جنگیدیم که در سال ۶۵ به یکی از چاق ترین و مجهزترین ماشین های جنگی دنیا تبدیل شده بود.

صرف نظر از نتیجه، بچه هایی که این حماسه را خلق کردند را چطور می شود تکریم کرد؟ به نظرم حتی اگر می خواستیم حرمت شان را آن طور که لیاقت اش را دارند نگه داريم، بازهم از عهده ما خارج بود. من نمی دانم، ولی کاش حداقل آزارشان ندهیم.

صفحه 156 کتاب داس و شمشیر

سبد خرید این کتاب فعلاً فعال نیست

سعی می کنیم این کتاب رو در اسرع وقت موجود کنیم

از این که با شکیبایی همراه ما هستید از شما متشکریم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->