خرید کتاب زیارت عاشورا با تخفیف جذاب ویژه محرم و یادبود اموات حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 750000 ریال
قیمت برای شما: 675,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: چهار شنبه 9 شهريور 1401

توضیحات

هر فردی در هنگام مواجهه با بیماری به سرعت خود را به پزشک می رساند چرا که او را عالم تر در این زمینه می داند. پس به همین علت بسیار ساده و منطقی هر عقل سلیمی حکم می کند تا همه مردم هنگام مواجهه با شک و شبهه در مسائل دینی به فرد دانا تر از خود مراجعه کند تا جواب سوال خود را از وی بگیرد.

آیت الله العظمی حاج سید علی حسینی سیستانی بی شک یکی از افراد عالم و توانمند در زمینه مسائل دینی می باشد که در اثر پیش رو، یعنی رساله آیت الله سیستانی با نام "توضیح المسائل آیت الله سیستانی" تلاش شده است تا به شبهه های مختلف به صورت کامل جامع پاسخ داده شود.

آیت الله سید علی سیتانی کیست؟

آیت الله العظمی حاج سید علی حسینی سیستانی زاده 1309 شمسی در مشهد مقدس، از مراجع تقلید شیعیان می باشد که پس از درگذشت آیت الله خویی در سال 1413 قمری به مرجعیت رسید.

آیت الله سیستانی تحصیلات مقدماتی خود را در مشهد مقدس فرا گرفت و سپس برای تکمیل دانش خود راهی قم شد تا از محضر اساتید بزرگی همچون آیت الله بروجردی و محمد حجت کوه کمره ای استفاده کند.

همچنین ایشان در سال 1371 قمری به نجف رفت و در درس خارج آیت الله خویی و شیخ حسین حلی حضور یافت و در نهایت پس از درگذشت آیت الله خویی در هشتم صفر 1413 قمری به مرجعیت رسید.

گزیده ای از کتاب رساله آیت الله سیستانی:

مسأله ۱۷۲۱- هرگاه انسان از تجارت یاصنعت، پاکسبهای دیگر مالی بدست آورد، اگرچه مثلا نماز و روزه مینی را بجا آورده و از اجرت آن مالی تهیه کند، چنانچه از مخارج سال خود او وعیالاتش زیاد بیاید، باید خمس یعنی یک پنجم - آن را به دستوری که بعدا گفته میشود بدهد.

مسأله ۱۷۲۲- اگر از غیرکسب مالی بدست آورد-بجز مواردی که در مسائل بعد استثنا می شود۔ مثلا چیزی به او ببخشند، چنانچه از مخارج سالش زیاد بیاید، خمس آن را باید بدهد.

مسأله ۱۷۲۳-مهری را که زن میگیرد، ومالی را که مرد عوض طلاق خلع می گیرد، و همچنین دیه ای که دریافت می شود، خمس ندارد. وهمچنین است ارثی که بر اساس قواعد معتبر در باب ارث به انسان می رسد. ولی اگر مسلمانی که شیعه است مالی به غیر این راه مانند تعصيب به او به ارث برسد، آن مال از فوائد محسوب می شود وخمس آن را باید بدهد، و همچنین اگر ارثی به او برسد که توقع آن را نداشته و از غیر پدر و پسر باشد، به احتیاط واجب - آن است که خمس آن ارث را اگر ان مخارج سالش زیاد بیاید، بدهد.

صفحه 30 کتاب توضیح المسائل آیت الله سیستانی

احکام وکالت از نظر آیت الله سیستانی:

وکالت آن است که انسان معامله ای را از عقود یا ایقاعات یا چیزی از شئون آنها را مانند تحويل دادن، وتحویل گرفتن که حق دارد خود انجام بدهد، به دیگری واگذار نماید تا از طرف او انجام دهد. مثلا کسی را وکيل کند که خانه او را بفروشد، یا زنی را برای او عقد نماید، پس آدم سفیه چون حق ندارد در مال خود تصرف کند، نمی تواند برای فروش آن کسی را وکيل نماید.

مساله ۲۳ ۲۲ - در وكالت لازم نیست صیغه بخوانند، بلکه اگر انسان به دیگری بفهماند که او را وکیل کردد، و او هم بفهماند قبول نموده است، مثلا مال خود را به کسی بدهد که برای او بفروشد، واو مال را بگیرد، وکالت صحیح است

مسأله ۲۲۲۴-اگر انسان کسی را که در شهری دیگر است وکیل نماید، و برای او وکالت نامه بفرستد واو قبول کند، اگر چه وکالت نامه بعد از مدتی برسد، وكالت صحیح است

مسأله ۲۲۲۵- موكل -یعنی کسی که دیگری را وکیل میکند.ونیز کسی که وکیل می شود، باید عاقل باشند و از روی قصد واختبار اقدام کنند، و در موكل بلوغ نیز معتبر است، مگر در آنچه از بچه ممیز صحیح است.

مسأله ۲۲۲۶-كاری را که انسان نمی تواند انجام دهد، یا شرعأنباید انجام دهد، نمی تواند برای انجام آن از طرف دیگری وکیل شود، مثلا کسی که در احرام حج است، چون نباید حسیغه عقد زناشوئی را بخواند، نمی تواند برای خواندن صیغه از طرف دیگری وكیل شود...

صفحه 200 کتاب رساله آیت الله سیستانی

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon

کتاب‌های مشابه

سوالی داری بپرس
-->