خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


بیست و دو روز نبرد

مولف (پدیدآور) :

نداف مجید


قیمت پشت جلد: 1600000 ریال تاریخ بروزرسانی: سه شنبه 4 مهر 1402

توضیحات

در کتاب بیست و دو روز نبرد به قلم مجید نداف بررسی میکنیم آزادسازی سنندج را از سال 1357 تا سال 1359.

در بیست و دو روز نبرد چه جیزی پیش روی ماست:

کتاب بیست و دو روز نبرد توسط آقای مجید نداف از راویان مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ در دوران دفاع مقدس و تحت نظارت علمی آقایان رضا صادقی و حسن رستگار پناه به نگارش درآمده است. موضوع کتاب پیرامون بررسی بحران آفرینی گروه های ضد انقلاب، روند اشغال و آزادسازی شهر سنندج است که با تعرض مسلحانه به پادگان سنندج در فروردین ۱۳۵۸ شروع شد.

 

پیشنهاد کتاب: تاب طناب دار

 

پس از اشغال شهر سنندج کلیه راه حل های صلح جویانه جمهوری اسلامی به بن بست رسید. کتاب بیان کننده بیست و دو روز نبرد خونین نظامی بین عناصر مسلح تجزیه طلب و رزمندگان مدافع انقلاب اسلامی از ۴ تا ۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۹ است که بر حسب وظیفه دینی، انقلابی و قانونی(حاکمیتی) به فریاد تظلم خواهی مردم مسلمان س نندج، پیام نوروزی حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر ضرورت برقراری امنیت در سال ۱۳۵۹ و نیز پیام وحدت بخش ایشان به مناسبت ۱۲ فروردین پاسخی قاطع دادند.

کتاب بیست و دو روز نبرد، بررسی بحران آفرینی گروههای ضدانقلاب، روند اشغال و آزادسازی شهر سنندج است که با تعرض مسلحانه به پادگان سنندج در فروردین ۱۳۵۸ شروع شد. پس از اشغال شهر سنندج، کلیه راه حل های صلح جویانه جمهوری اسلامی، به بن بست رسید. از این رو نیروهای نظامی در پاسخ به فریاد تظلم خواهی مردم مسلمانان سنندج و عینیت بخشیدن به پیام نوروزی حضرت امام خمینی مبنی بر ضرورت ایجاد امنیت در سال ۱۳۵۹ عملیاتی را برای آزادسازی شهر سنندج طرح ریزی و به مرحله اجرا درآوردند.

این کتاب درگیری خونین نظامی بین عناصر مسلح تجزیه طلب و رزمندگان مدافع انقلاب اسلامی از ۴ اردیبهشت ۱۳۵۹ تا ۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۹ برای آزادسازی شهر سنندج را مورد بررسی قرار داده است. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ به همت مرکز مطالعات ملی امنیت پایدار دانشگاه جامع امام حسین (ع) سپاه پاسداران منتشر گردید اما به دلیل تغییرات ساختاری، این کتاب حدود نه سال تجدید چاپ نشد و تقاضای.....

در بخشی از کتاب بیست و دو روز نبرد می خوانیم:

در کرمانشاه، سپاه پاسداران از گذشته به دلیل حوزه مسئولیت سازمانی اش،
کانون بحران را به دقت زیر نظر داشت و سریع تر از مراکز دیگر وقایع سنندج را دل می کرد. با این تفاوت که در راس آنها محمد بروجردی، دقایق لحظه ها را به سمع و نظر رئیس و برخی روحانیون عضو شورای انقلاب می رساند و از آنها کسب تکلیف می کرد و یاری می طلبید.

با وجود ساختار دوگانه قدرت سیاسی در آن زمان در آستانه ورود به عملیات آزادسازی سنندج، این ساختار چنان عمل کرد که همه نیروها و امکانات برای حل بحران کردستان بسیج شدند. به این معنا که با وجود اختلاف های سیاسی درون هیئت حاکمه، به ویژه بين ليبرالها و جریان خط امام، به طور موقت نوعی وحدت رویه در برخورد با برهم زنندگان امنیت کردستان برقرار شده بود و مسئولان سطوح مختلف مدیریتی، با نیتهای متفاوت حول محور هدف یادشده به حرکت درآمده بودند.
مهم ترین دغدغه طیف نیروهای خط امام مسکوت نگذاشتن پیام نوروزی امام خمینی بود که یک ماه از آن سپری شده بود.

حتی با هدف تعمیق این نوع روابط با تهران - به عبارت دیگر متقاعد کردن و جلب توجه مسئولان بلندپایه کشوری به حوادث کردستان و مغفول نماندن این موضوع در کنار سایر مشکلات عظیم کشور - محمد بروجردی پیش تر به دلیل احتمال بروز وقایعی که اکنون به اوج رسیده بود و پیش بینی مسائل شرعی در اعمال قدرت قهریه به قم سفر کرده بود. او در
یان تحقیق میدانی خود، به تهران، همدان و قم خدمت آیت العظمی مرعشی
می رفت. ایشان یک توصیه استراتژیک به بروجردی کرد که با مردم کرد با احسان رفتار کنید.»

پیشنهاد کتاب: کتاب با بابا

از این رو محمد بروجردی به اتفاق خلبان شیرودی و تعدادی از پاسداران به نامهای هدایت، توسل، آقامیر، رضا صادقی و ... به همراه جمعی دیگر از جمله چهار نفر از دانشجویان دختر که در تصرف لانه جاسوسی حضور داشتند با دو فروند بالگرد شنوک به سنندج عزیمت کردند. احمد ربیعی درباره این مقطع می نویسد:
فرمانده عملیات غرب محمد بروجردی، براساس اختیارات تفویض شده از سوی فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تحت کنترل گرفتن تیم های عملیات از پایگاه هوانیروز ارتش در کرمانشاه و لشکر ۲۸ کردستان و باقیمانده نیروهای ارتش در کردستان همراه با یک صد نفر از پاسداران توسط دو
فروند هلیکوپتر شنوک وارد پادگان لشکر ۲۸ شدند. 

آقای هدایت معاون اطلاعاتی بروجردی نیز اظهار کرد: «تیمسار فلاحی فرمانده نیروی زمینی یک حکم به بروجردی داد که متن تلفنگرام  آن چنین بود: آقای بروجردی با در اختیار گرفتن کلیه امکانات لشکر ۲۸، شهر را آزاد کنید. یعنی در واقع بروجردی فرمانده لشکر کردستان شده بود.»
اگر در اصفهان صفوی و صیاد شیرازی سرگرم فعالیتهای آماده سازی شدند در اینجا بروجردی و شیرودی نیز که از کرمانشاه همدیگر را یافته بودند، نمایی از وحدت نیروهای انقلابی درون ارتش و سپاه را به نمایش گذاشتند.

صفحه 181 کتاب بیست و دو روز نبرد

سبد خرید این کتاب فعلاً فعال نیست

سعی می کنیم این کتاب رو در اسرع وقت موجود کنیم

از این که با شکیبایی همراه ما هستید از شما متشکریم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس