خرید کتاب زیارت عاشورا با تخفیف جذاب ویژه محرم و یادبود اموات حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


مسجد رهبر


قیمت پشت جلد: 500000 ریال
قیمت برای شما: 440,000 ریال 12 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: پنج شنبه 8 ارديبهشت 1401

توضیحات

آن روز، مسجد کرامت بزرگ ترین مسجد شبستانی مشهد بود. یعنی توی مشهد، مسجد بزرگ از مسجد کرامت نبود. آن چنان جمعیت پر میشد توی این مسجد که جای یک نفر آدم هم نبود و رهبر هم...

خاطره بازی ها گاهی اوقات با یک مکان آغاز می شود. خاطره بازی های موجود در دل کتاب "مسجد رهبر" نیز در مورد خاطرات شفاهی مسجد کرامت مشهد مقدس می باشد. این کتاب توسط انتشارات راه یار در قطع رقعی وبا 544 صفحه به چاپ رسیده است

پیشنهاد ما: کتاب ریحانه بهشتی

نسبت انقلاب اسلامی با مساجد:

سابقه مسجد در ایران اسلامی به همان نیمه اول قرن نخست هجری برمی گردد. ایران از حیث تمدنی، مساجد مهم و برجسته ای در دوره های گوناگون تاریخی و در مناطق مختلف داشته است؛ از مسجد تاریخانه دامغان و مسجد جامع فهرج در قرون اولیه هجری تا مسجد کبود تبریز در دوره قراقویونلوهاتا مسجد گوهرشاد مشهد در دوره تیموری و مسجد شیخ لطف الله اصفهان در دوره صفوی و....

جدا از وجه هنری و معماری، مسجد در کانون برخی تحولات اجتماعی و سیاسی هم حضور داشته است. نهضت سربداران در قرن هشتم، با قتل شیخ خلیفه در مسجدجامع سبزوار آغاز شد و در دوره معاصر، مسجد گوهرشاد مرکز قیام خونین علیه تجدد رضاخانی شد و مسجدجامع خرمشهر، کانون دفاع مردمی در برابر تهاجم متجاوزان بود.

نسبت انقلاب اسلامی با مسجد اما، به تمام معنا ویژه و منحصربه فرد است. مسجد در انقلاب ایران هم رسانه است، هم مرکز تربیت نیرو، هم نهاد سازمانده اجتماعی و هم محور بسیج سیاسی. هم محل اخذ رای در انتخابات است و هم پاتوق اعزام به جبهه جنگ.

خدمات متقابل مسجد و انقلاب در ایران، فهرست مفصلی دارد که حتی گزارش آن هم در یک کتاب نمیگنجد؛ تا چه رسد به تحلیل و تعلیل و تفسیر آن. مطالعات صورت گرفته درباره نهاد مسجد در ایران و خصوصا در دوران انقلاب اسلامی، بسیار کمتر از آن چیزی است که ضرورت و ظرفیت داشته است.

پیشنهاد ما: رساله آیت الله سیستانی

استقبال مردم:

بنای کرامت چون دم چهارراه شهدا بود، جای پررفت وآمد و خوبی بود و جمعیت هم برای مراسم های مذهبی می آمدند و تقریبا سالن پرمیشد.

البته داخل حیاط ، از این صندلی های ارج، صندلی های تاشو می چیدند، چون آنها حمل ونقلشان راحت بود، تا می شد؛ بازبار ماشین می کردند، می بردند می آوردند. معمولا از آن صندلی های ارج می گذاشتند و تقریبأصحن حیاط که الان صحن فعلی مسجد هست، پرمیشد.

بعد صندلی های حیاط که پر می شد، می آمدند در اتاق های منزل شخصی خود حاج آقای کرامت می نشستند. انتهای حیاط مسجد، یک ساختمان مسکونی داشتند، اتاقهای بزرگی هم داشت، معمولا اتاق هایش هم پر میشد. حالا در آن اتاق ها از داخل کوچه باز می شد، از کوچه باریکی بغل مسجد که الان هم هست.

ورودی ساختمان، چون انتهای حیاط بود، از آن کوچه بود. گاهی هم خانم ها آن اتاق های منزل حاج آقا را پر می کردند. صحن مسجد ولی فقط مردانه بود. مردها از در حیاط در حاشیه خیابان وارد می شدند. حیاط دو ورودی داشت؛ یکی از داخل کوچه یکی هم از حاشیه خیابان.»

صفحه 126 کتاب مسجد رهبر

قرائت خوب نماز توسط آیت الله خامنه ای:

«مسجد کرامت به تدریج خیلی شلوغ شد. با اینکه فضای آن خیلی وسیع بود، خیلی شلوغ شد. علت هم این بحث بود که جاذبه ای داشت نماز آیت الله خامنه ای. دوران حالا جوان تریهایشان خب با قرائت خیلی زیبایی می خواندند ایشان. الان هم البته همین طور هست، منتها در دوران جوان تر بودن ایشان، قرائت ایشان خیلی جاذب بود برای همه.»

«این تلاوت نماز آقا خیلی جذاب بود. یعنی الان بیش از ۳۵ یا ۳۶ سال مثلا گذشته است از آن زمان دیگر؛ ولی هنوز آن شیرینی تلاوت نماز ایشان را احساس می کنم. همین لهجه عربی، قرائت زیبا، توجه به اینکه تجوید رعایت بشود، یک حالت این طوری ، خود این سبک نماز، قرائت نماز، تلاوت نماز، روح میداد واقعا. خود این خیلی عامل بود و تأثیرگذار بود.»

کم کم با مجموعه های بزرگتر از جمله مسجد کرامت و آیت الله خامنه ای آشنا شدم. اول نماز را به مسجد کرامت می رفتم وبعدهم درس های تفسیر قرآن آنجا را شرکت می کردم. (علت اوليه رفتنم به مسجد کرامت هم این بود که) دوستی داشتم به نام آقای حسنی که یک روز به من گفت: این مسجد کرامت آقای خوبی دارد. آن شب رفتم نماز و از قرائت نماز آیت الله خامنه ای که با لهجه زیبای عربی خوانده می شد، خیلی لذت بردم.»؟

صفحه 171 کتاب مسجد رهبر

 

پیشنهاد ما: کتاب بیست و هفت روز یک لبخند

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->