خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


کتاب گزارشی از شهر مقاوم دزفول در جنگ شهرها


قیمت پشت جلد: 270000 ریال تاریخ بروزرسانی: پنج شنبه 3 آذر 1401

توضیحات

دزفول به راستی شهر مقاومت است، این شهر در دوران پر از التهاب دفاع مقدس هم از نظر حجم و هم از نظر تعداد حملات در صدر شهر های مورد حمله از طرف رژیم بعثی قرار داشت. اما مردم این سرزمین غیرتمندانه پای ذره ذره خاک این میهن ایستادند.

کتاب "گزارشی از شهر مقاوم دزفول در جنگ شهرها" می کوشد تا ما بین سال های 1359 تا 1367 به درستی آنچه را که در این شهر رخ داده به تصویر بکشد. این کتاب توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در قطع رقعی و با 464 صفحه به چاپ رسیده است.

پیشنهاد ما: اجوبه استفتائات رهبری

مقدمه کتاب گزارشی از شهر مقاوم دزفول در جنگ شهرها:

دزفول، شمالی ترین شهر خوزستان و در جنوب غرب کشور پهناور ایران قرار دارد. این شهر به عنوان قطب کشاورزی استان خوزستان محسوب می شود و از شهرهای باستانی ایران است که در جریان دفاع مقدس در فاصله سالهای ۱۳۵۹- ۱۳۶۷ مورد خصومت و دشمنی خاصی از طرف دشمن در طول مقاطع پنج گانه جنگ شهرها قرار گرفت.

به طوری که در اکثر حملاتی که دشمن از طریق هوا و زمین نسبت به ۱۲۷ شهر ایران داشت، دزفول هم از نظر حجم و هم از نظر تعداد حملات در صدر شهرهای مورد حمله قرار داشت.

دشمنی حزب بعث عراق با این شهر کوچک که در تقسیم بندی حملات، او را همواره در ردیف «الف» قرار میداد، علاوه بر اینکه مورد کنجکاوی بسیاری از تحلیل گران امور سیاسی نظامی داخلی و خارجی بود، برای مردم ایران نیز حیرت آور می نمود.

این در حالی بود که این ش هر نه در مسیر راهبردی نظامی ویژه ای قرار داشت تا بتوان با آسیب به آن، شرایط هجوم را هموار نمود؛ و نه به عنوان قطب اقتصادی تعیین کننده ای مطرح بود که با انهدام آن بتوان به زیرساخت های کشور ضربه اساسی زد.

از طرفی، مرکز تصمیم سازی و تصمیم گیری سیاسی - نظامی کشور نیز محسوب نمی شد تا با فشار به آن، بتوان به امتیازات مناسبی دست یافت. این شهر کوچک حتی به عنوان شاهراه با پایگاهی نظامی مطرح نبود که بتوان با انواع حملات از راه دور، دست به انهدام نیرو و تجهیزات آن زد.

از همه مهم تر، مردم این شهر در طول جنگ شهرها، کمترین مخالفت و اعتراضی به جمهوری اسلامی بروز ندادند، تا بتوان با تحمیل سخت ترین حملات وحشیانه دشمن و از دست دادن مکرر خانه و کاشانه خود و تحمیل شهیدهای دسته جمعی و خانوادگی که پیش از این در هیچ برهه ای از تاریخ ایران س ابقه نداشت، آنها را در برابر نظام قرار داد.

اما با این همه تا پایان جنگ هرگز نه از شدت حملات و نه از حجم آنها به این شهر کاسته نشد و حتی در تهدیدات مکرر خود، وقتی در میانه جنگ، تهران پایتخت ایران را نیز به لیست حملات موشکی خود افزود، ولی دزفول هرگز از ردیف اول لیست تنزل نکرد.

به دزفول در دوران دفاع مقدس چه گذشت؟

اگرچه حملات توپخانه ای و هوایی به دزفول از آغاز جنگ، همچنان ادامه داشت، اما حملات موشکی عراق به نسبت دیگر سال های جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۱ به کمترین میزان خود رسید. در این سال عراق در قالب ۱۱ حمله، ۲۴ فروند موشک به سوی اهدافی در خاک کشورمان شلیک کرد.

۱۱ فروند از این موشک ها به مناطق صنعتی و نظامی و ۱۳ فروند دیگر به مناطق مسکونی شهرهای کشورمان اصابت کرد. همچنین در این سال، شهر دزفول هدف اصلی حمله های موشکی رژیم عراق قرار گرفت و بیشترین تلفات و خسارات را از این حملات متحمل شد.

از مجموع ۱۰۷ نفری که در حملات موشکی به شهرهای کشور به شهادت رسیدند، ۹۶ نفر آنها از ساکنان این شهر بودند. در این سال، تغییر دیگری در استراتژی حملات موشکی عراق انجام ش د و ارتش عراق برای اولین بار از موشک های اسکاد جهت حمله به ش هرهای ایران استفاده کرد.

اولین موشک اسکاد در تاریخ سه شنبه ۴ آبان ۱۳۶۱ به سوی شهر دزفول شلیک شد که بر اثر انفجار آن ۱۳۵ نفر از هموطنان دزفولی شهید و مجروح شدند. تا سال ۱۳۶۲ رژیم عراق به جز دزفول فقط به هفت شهر دیگر حمله موشکی کرده بود که از این سال گستره حملات خود را با استفاده از موشک های اسکاد بیشتر نمود.

یکی از دلایل استفاده عراق از موشک های اسکاد این بود که به دنبال عملیات های نظامی ایران و آزادسازی بخش های قابل توجهی از مناطق اشغال شده توسط ارتش عراق، بسیاری از شهرهای ایران که تا آن زمان به واسطه نزدیکی به خط مقدم حملات دشمن، در تیررس موشک های فراگ ۷ ارتش عراق قرار داشتند، از تیررس خارج شده بودند و ارتش عراق دیگر قادر نبود با این موشکها که برد آن حدود ۷۰ کیلومتر بود، به این شهرها حمله کند.

صفحه 100 کتاب گزارشی از شهر مقاوم دزفول در جنگ شهرها

پیشنهاد ما: خرید کتاب اثر مرکب

 

پیشنهاد ما: کتاب هفت شهر عشق

سبد خرید این کتاب فعلاً فعال نیست

سعی می کنیم این کتاب رو در اسرع وقت موجود کنیم

از این که با شکیبایی همراه ما هستید از شما متشکریم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس