فروش کتاب های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با تخفیف ویژه (به مناسبت دومین سالگرد) حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 400000 ریال
قیمت برای شما: 368,000 ریال 8 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: سه شنبه 14 دي 1400

توضیحات

کتاب "گنج خاطره" مجموعه ای است از خاطرات دوستان، یاران، همدرسان،شاگردان و اعضای خانواده و سایر مرتبطان با استاد شهید آیت الله مطهری از آن ستاره درخشان انقلاب اسلامی که به همت جناب آقای علی حجتی از منابع مختلف جمع آوری شده است.

حسن دیگر این محموعه این است که از آنجا که استاد شهید نزدیک ترین یار امام خمینی محسوب می شود طبعا این خاطرات تا حد زیادی حکایتر تاریخ انقلاب اسلامی نیز هست و نکات ظریفی از نوع رهبری و هدایت نهضت اسلامی بر خواننده محترم آشکار می شود.

کتاب ارزشمند "گنج خاطره" توسط انتشارات صدرا در قطع رقعی و با 312 صفحه در اختیار عموم کتاب دوستان عزیز قرار گرفته است.

حالات خاص استاد در کودکی :

برادر استاد: مادرم می گفتند: یک شب هوا صاف و مهتابی بود. نیمه شب بیدار شدم و دیدم مرتضی در بستر خود نیست. نگران شدم و فکر کردم به دستشویی رفته ولی آنجا هم نبود. همه را بیدار کردم و همه جا را جستجو کردیم. اوایل صبح دیدیم یکی از کشاورزان روستا مرتضی را بغل کرده و به خانه می آورد.

پرسیدم: مرتضی کجا بود؟ آن مرد گفت: من در کوچه میرفتم که دیدم این بچه پشت در مکتبخانه چمباتمه زده و سرش را روی زانویش گذاشته و کتابش را در بغل گرفته و خوابش برده است. پرسیدیم: چرا رفتی؟ گفت: بیدار شدم دیدم هوا روشن است (چون نیمه ماه بود و هوا صاف و مهتابی)؛ فکر کردم صبح است و باید به مکتبخانه بروم.

لازم به ذکر است که استاد مطهری برای معلم این مکتب خانه بعدها هم بسیار احترام قائل بود و می گفت: او اولین کسی است که به من قرآن آموخته است. هر وقت به فریمان می آمد، می فرستاد دنبال ایشان و حتی گاهی به او کمک مالی می کرد.

پدر و مادرم می گفتند که مرتضی در کودکی حالت های خاصی داشت که آنها را نگران می کرد و اصلا بازیگوشی دیگر بچه ها را نداشت. غالبا در خود فرو می رفت. هم بازی هایش می گفتند: وقتی به رودخانه می رفتیم تا شنا کنیم، اغلب مرتضی باما همراه نمی شد و زیاد هم با ما بازی نمی کرد.

این حالت تفکر را بعدها هم در استاد بسیار مشاهده می کردیم. ایشان می گفت: چه خوب است انسان روزانه دست کم یک ساعت تفکر کند. ایشان در 12 سالگی گاهی نماز شب می خواند.

صفحه 14 کتاب گنج خاطره

شرکت در جلسات انجمن اسلامی دانشجویان:

دکتر سید محمدمهدی جعفری: انجمن اسلامی دانشجویان برای بالا بردن سطح آگاهی اعضای خود کلاس هایی در زمینه مسائل اعتقادی برگزار می کرد.

در همان سال ۶۰ ما در تهران چندین کلاس درس در سطح بسیار عالی داشتیم که متفکرین و نویسندگان برجسته آن کلاس ها را اداره می کردند. بزرگوارانی مثل شهید مرتضی مطهری، علامه محمدتقی جعفری تبریزی، دکتر گلزاده غفوری و.... شهید مطهری اخلاق اسلامی درس می دادند.

کلاس ها در منازل افراد برگزار می شد، غالبا در منزل خود استاد و گاهی هم در محل کارشان، یعنی ما دانشجویان اغلب می رفتیم منزل این بزرگان.

درس اخلاق شهید مطهری بیشتر اخلاق عملی و ارشادی بود. چون می دیدند جوانها ممکن است تندروی هایی داشته باشند و یا احیانا برخی مسائل اخلاقی و عملی را رعایت نکنند و در ایمان مذهبی شان راه درست را طی نکنند، اخلاق درس می دادند و در درس های خود، ما جوانان را به حفظ تعادل در زندگی و رفتار روزمره راهنمایی می کردند که بسیار هم مفید و مؤثر بود؟

صفحه 92 کتاب گنج خاطره 

پیشنهاد ما: کتاب مکیال المکارم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس