فروش کتاب های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با تخفیف ویژه (به مناسبت دومین سالگرد) حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


گفت و گوی چهارجانبه

مولف (پدیدآور) :

مطهری مرتضی


قیمت پشت جلد: 180000 ریال
قیمت برای شما: 162,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: يکشنبه 19 دي 1400

توضیحات

کتاب "گفت و گوی چهارجانبه" تشکیل شده از متن سخنان دکتر شریعتی، ایت الله خانه ای، استاد فخرالدین حجازی و استاد شهید مطهری در مجلسی است که در جدود سال 1355 در تهران پیرامون فضای فکری و فرهنگی جامعه صورت گرفته است.

اثر ارزشمند حاضر توسط انتشارات صدرا در قطع رقعی و با 56 صفحه به چاپ رسیده است.

سخنان دکتر شریعتی:

... با نمونه های زندگی و وجود خودشان و با بودن خودشان ایدئولوژی را نشان می دهند، و ارزش این برای یک عقیده از هزار کتاب و هزار سخنرانی و هزار منبر و هزار کشف علمی بیشتر است. ما نقش نمونه سازی را در تشیع، بیشتر از همه فرقه های دیگر مذهبی می شناسیم و این تکیه مان به امام و امامت بر اساس این اعتقادمان است و می بینیم که امروز هم همان نمونه سازی وجود دارد.

ایک امید دیگر هم هست و آن اینکه اسلام هنوز جوهر و قدرت و استعداد انسان سازی، نمونه سازی و انسان ایده آل خودش را ساختن، حتی در بدترین شرایط و بدترین جوی که الآن بر انسان حاکم است، حفظ کرده است.

از این تیپ آدمها و افراد نمونه - که خوشبختانه رو به زیاد شدن می روند - جالب تر و زیباتر، ایجاد بیت نمونه است و الآن هر کسی شاید در ذهنش بیش و کم بشناسد که یک اسلام از نو متولد شده ای - که الآن یک واقعیت زمانی و اجتماعی ما شده که حتی دشمن هم نمی تواند انکارش کند . به صورتی رشد پیدا کرده که نمونه هایی از یک بیت شیعی اسلامی راستین واقعی داریم.

و آن دیگر نهایت اوج و کمال است و کسانی که واقعا به این مرحله رسیده اند و یک چنین سعادتی را - البته با توفیق خداوند- برای خودشان ساخته اند، نه تنها یک موفقیت بزرگ انسانی به دست آورده اند بلکه یک مسئولیت بزرگ اجتماعی را در زمان ما بر عهده دارند. یکی این جو است که البته برای ما خیلی جالب و آموزنده و برانگیزنده است.

سخنان آیت الله خامنه ای:

قسمتی از آنچه که من میخواستم عرض بکنم و شاید در حدود نیمی از آن را جناب آقای خامنه ای و جناب آقای حجازی گفتند. یک بحثی در اول از طرف آقای دکتر مطرح شد، مسئله «دوگونه نفاق» که بحث جالب و لازمی است و مورد ابتلا، و اتفاقا باز جزو اصول معارف اسلامی، و نه تنها بگوییم دستاورد فرهنگ غربی، بلکه جزء اصول معارف اسلامی همین مسئله روانی و روحی و اجتماعی است و حتی این موضوع از خود قرآن مجید الهام گرفته می شود و اساسش در خود قرآن است. نمی خواهم در این جهت بحث کرده باشم.

در قرآن و در کلمات اميرالمؤمنين و بالخصوص در شرح اینها در کلمات عرفان راجع به چهره های سه گانه ای که انسان دارد ( سخنهایی هست. یکی همان چهره جسمانی و بدنی، و دیگر چهره روحی و به اصطلاح ضمیر خودآگاه که امروز می گویند، که گاهی میان ایند و اختلاف است و این همان نفاق معروف و مصطلح است.

سوم آن چهره باطن باطن انسان است که خود انسان هم از او بی خبر است و آن قسمت از نفاق را حتی خودش هم از روی علائم باید بفهمد یعنی نمی تواند با مراجعه به ضمیر خودش کشف کند که من آن نفاق را ندارم. با یک معیارها و با یک علائم بسیار بسیار دقیق انسان می تواند بفهمد، و بسا هست یک عمر هم این را کشف نکند، که در اینجا داستانها خیلی زیاد است.

یکی از علائم میگویند رؤیاهاست. انسان گاهی در عالم رؤیا خوابهایی می بیند که در عالم رؤیا دست به جنایتی، به فسقی می زند که امکان ندارد در بیداری حتی تصورش را کرده باشد و اگر این موضوع در آن عمق ضمیرش پنهان نباشد امکان ندارد که بعد در عالم رؤیا این مطلب از او بروز کند، که این یک مبنای علمی هم دارد. اینجا فقط به یک داستان قناعت می کنم و رد می شوم.

 

پیشنهاد ما: کتاب مادر ایران

پیشنهاد ما: کتاب سقیفه علامه عسکری

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس