فروش کتاب های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با تخفیف ویژه (به مناسبت دومین سالگرد) حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 280000 ریال
قیمت برای شما: 252,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: چهار شنبه 24 آذر 1400

توضیحات

مسلمان همواره باید بداند که عضو جامعه اسلامی است، جزئی از این کل. جزء یک کل و عضو یک پیکر بودن خواه ناخواه شرابط و حدودی را ایجاب می کند...

عنوان "ولاء ها و ولایت ها" در اصل مقاله ای ارزشمند از استاد مطهری بوده است که حال توسط انتشارات صدرا در قطع جیبی و با 130 صفحه در اختیار عموم کتاب دوستان عزیز قرار گرفته است.

 

ولاء محبت یا ولاء قرابت:

ولاء محبت یا ولاء قرابت به این معنی است که اهل البيت، ذوي القربای پیغمبر اکرم اند و مردم توصیه شده اند که نسبت به آنها به طور خاص، زائد بر آنچه ولاء اثباتی عام اقتضا می کند، محبت بورزند و آنها را دوست بدارند. این مطلب در آیات قرآن آمده است و روایات بسیاری نیز در این زمینه از طرق شیعه و اهل سنت وارد شده که محبت اهل البيت و از جمله علی را یکی از مسائل اساسی اسلامی قرار میدهد و قهر در این مورد، دو بحث به وجود می آید:

اول اینکه چرا در موضوع اهل البيت، این همه توصیه شده است که مردم به آنها ارادت بورزند و این ارادت و محبت را وسیله تقرب به خداوند قرار دهند؟ گیرم همه مردم اهل البيت را شناختند و به آنها محبت و ارادت واقعی پیدا کردند، چه نتیجه و خاصیتی دارد؟ دستورهای اسلامی همه مبنی بر فلسفه و حکمتی است. اگر چنین دستوری در متن اسلام رسیده باشد قطعا باید حکمت و فلسفه ای داشته باشد.

پاسخ این پرسش این است که دعوت به محبت اهل البيت، و به عبارت دیگر ولاء محبت اهل البيت، حکمت و فلسفه خاص دارد، گزاف و گتره نیست، پاداش به رسول اکرم یا به خود آنها نیست. قرآن کریم از زبان رسول اکرم تصریح می کند که پاداشی که از شما خواستم (یعنی مودت ذوي القربی) فایده اش عاید خود شماست.

ولاء محبت، مقدمه و وسیله ای است برای سایر ولاءها که بعد توضیح خواهیم داد. رشته محبت است که مردم را به اهل البیت پیوند واقعی می دهد تا از وجودشان، از آثارشان، از سخنانشان، از تعلیماتشان، از سیرت و روششان استفاده کنند.

بعلاوه در کتاب جاذبه و دافعه علی دربارۀ خاصیتهای عشق و محبت، و مخصوصا عشق و محبت به پاکان و اولیای حق که انسانساز است و عامل بسیار ارزنده ای است برای تربیت و برای به حرکت آوردن روحها و زیر و رو کردن روحیه ها، مفصلا بحث کرده ایم و در اینجا تکرار نمی کنیم.

دوم اینکه آیا ولاء محبت از مختصات شیعیان است یا سایر فرق اسلامی نیز به آن اعتقاد دارند؟..

صفحه 41 کتاب ولاء ها و ولایت ها

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس