کتاب جدید استاد علی صفایی حائری (جمع و حاصل جمع ها) شامل 7 سخنرانی استاد حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


دست های خالی پاهای خونین

مولف (پدیدآور) :

اسدالله احمدی


قیمت پشت جلد: 350000 ریال
قیمت برای شما: 262,500 ریال 25 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: دوشنبه 25 مرداد 1400

توضیحات

کتاب دست های خالی پاهای خونین در بررسی تحولات هفته اول آغاز جنگ، از یکسو به بررسی حمله سه لشکر ارتش عراق به منطقه مرزی ازگله در جنوب پاوه تا ارتفاعات کانی شیخ در جنوب سومار و تلاش ناکام ارتش بعث عراق برای تصرف تنگه راهبردی پاتاق پرداخته است.

پیشنهاد ما: خرید کتاب منتهی الامال

برشی از کتاب دست های خالی پاهای خونین:

در محور جنوبی استان کرمانشاه، محور مندلی - سومار قرار دارد و حد مرزی آن شامل شمال منطقه ارتفاعات چغاامان در منطقه خان لیلی تا جنوب ارتفاعات مرزی کوماسنگ میشود. در این محور لشکر ۱۲ زرهی سپاه دوم عراق مأموریت داشت ضمن تصرف و تأمین منطقه، معابر منتهی به مندلی را نیز تأمین و مسدود کند. در مقابل لشکر ۱۲ زرهی ارتش عراق، سازمان رزم یگان های ایران شامل «یک گردان سوارزرهی از تیپ یکم لشکر ۸۱ زرهی ارتش و یک گردان پیاده (-) تحت امر سپاه سومار» بود.

لشکر ۱۲ زرهی سپاه دوم عراق در ۳۰ شهریور ۱۳۵۹، با اشغال منطقه گیسکه بر دره میان تنگ و دشت سومار تسلط کامل یافت. سپس ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ پس از گلوله باران نفت شهر، سومار و پاسگاههای مرزی از دو محور مندلی - سومار و مندلی - نفت شهر تهاجم خود را آغاز کرد. در نخستین روز جنگ شهر سومار سقوط کرد و نفت شهر نیز به طور کامل محاصره شد. ۷۲ ساعت مقاومت نیروهای خودی در نفت شهر نیز بی نتیجه بود و این شهر روز ۲ مهر ۱۳۵۹ از سمت کوههای شرقی نفت شهر به اشغال دشمن درامد.

مهم ترین مواضع درگیری در این محور، تنگاب، سومار، نفت شهر و گیلان غرب بودند که شرح تهاجم دشمن و مقاومت رزمندگان به شرح ذیل است.

صفحه 277 کتاب دست های خالی پاهای خونین

پیشنهاد ما: خرید کتاب کهکشان نیستی

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon