فروش کتاب های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با تخفیف ویژه (به مناسبت دومین سالگرد) حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


تحریفات در واقعه تاریخی کربلا

مولف (پدیدآور) :

مطهری مرتضی


قیمت پشت جلد: 150000 ریال
قیمت برای شما: 135,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: يکشنبه 19 دي 1400

توضیحات

کتاب "تحریفات در واقعه تاریخی کربلا" اثر ارزشمند دیگری از استاد شهید مطهری مشتمل بر چهار سخنرانی از ایشان است که در فروردین 1348 در حسینیه ارشاد ایراد شده است. استاد مطهری در این سخنرانی ها وظیفه یک مصلح اجتماعی اسلامی را در خصوص واقعه کربلا به خولی ایفا کرده اند.

مطالب این کتاب فصل دوم از جلد اول کتاب حماسه حسینی را تشکیل می دهد که حال در اثری مستقل توسط انتشارات صدرا در قطع رقعی و با 92 صفحه به چاپ رسیده است.

تحریف به چه معناست؟

اما بحث اول درباره معنی تحریف که تحریف یعنی چه؟ تحریف که از ماده«حرف» در زبان عربی است، یعنی متمایل کردن یک چیز از آن مسیر اصلی و وضع اصلی که داشته است یا باید داشته باشد.

به عبارت دیگر، تحریف نوعی تغییر و تبدیل است، ولی تحریف مشتمل بر چیزی است که کلمه «تغییر» و تبدیل» نیست. شما اگر کاری بکنید که یک جمله ای، یک نامه ای، یک شعری، یک عبارتی آن مقصودی را که باید بفهماند نفهماند، یک مقصود دیگری را بفهماند، اینجا میگویند شما این عبارت را تحریف کرده اید.

مثلا شما گاهی یک مطلبی را به یک نفر میگویید، بعد آن شخص سخن شما را در جای دیگری نقل می کند، بعد کسی به شما می گوید که فلانی از قول تو چنین چیزی نقل کرد؛ شما می بینید آنچه که شما گفته اید با آنچه که او نقل کرده خیلی متفاوت است، او در سخنهای شما کم و زیاد کرده است

قسمتی از گفته های شما را که مفید مقصود شما بوده حذف کرده است و یک قسمتهایی از خودش بر آنها افزوده است و در نتیجه سخن شما مسخ شده و چیز دیگری از آب درآمده است. آنوقت شما میگویید: خیر، من گفته ام، اما این آدم حرف مرا تحریف کرده است. مخصوصا اگر کسی در سندهای رسمی قلم ببرد، دست ببرد، می گویند که تحریف کرده است. کلمه «تحریف» بیش از این احتیاج به توضیح ندارد.

اسطوره سازی بشر دلیلی بر تحریف:

عامل دوم، تمایل بشر است به اسطوره سازی و افسانه سازی. این هم باز در تمام تواریخ دنیا وجود دارد. در بشر یک حس قهرمان پرستی هست، یک حسی هست که درباره قهرمانهای ملی و قهرمانهای دینی افسانه می سازد.

(در شبهای عید غدیر که آقای دکتر شریعتی صحبت می کردند، یک بحث بسیار عالی راجع به این حسی که در همه افراد بشر برای اسطوره سازی و افسانه سازی و قهرمان سازی و قهرمان پرستی ۔ آنهم به یک شکل خارق العاده و فوق العاده ای ۔ هست، ایراد کردند. بهترین دلیلش این است که مردم برای نوابغی مثل بوعلی سینا و شیخ بهائی چقدر افسانه جعل کردند!

بوعلی سینا بدون شک نابغه بوده است، قوای جسمی و قوای روحی اش، یک جنبه فوق العادگی داشته است. ولی همینها سبب شده است که مردم برای بوعلی سینا افسانه هایی بسازند، مثلا بگویند بوعلی سینا درباره مردی که از فاصله یک فرسخی می آمد گفت این مردی که می آید دارد نان چرب می خورد.

گفتند تو از کجا فهمیدی که او نان می خورد، و از کجا فهمیدی که نانش هم چرب است؟ در سر یک فرسخی چگونه دیدی؟ میگویند بله، نور چشمش آنقدر کارگر بود که گفت من پشه هایی را دیدم که دور این نان می گردند، فهمیدم که نانش چرب است که پشه دور آن پرواز میکند. معلوم است که این داستان افسانه است.

صفحه 33 کتاب تحریفات در واقعه تاریخی کربلا

 

 

پیشنهاد ما: کتاب مادر ایران

 

پیشنهاد ما: کتاب سقیفه علامه عسکری

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس