کتاب جدید استاد علی صفایی حائری (جمع و حاصل جمع ها) شامل 7 سخنرانی استاد حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 400000 ریال
قیمت برای شما: 380,000 ریال 5 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: دوشنبه 25 مرداد 1400

توضیحات

اپیکتتوس فردی چلاق است که در کودکی برده بوده اما آزاد ترین مرد در شهر رم به شمار می آید شاید هم چه دیدین، می گویند که او حتی از امپراطور هم شادتر بوده. اپیکتتوس معتقد بود انسانی که واقعا آزاد باشد ثروتمند نیست، بلکه شکست ناپذیر است. البته این حرفا برایش دردسر درست کردند و او تبدیل شد به یک شورشگر. کتاب اشورش اپیکتتوس یکی از کتاب های سری افلاطون های جوان است که توسط انتشارات هوپا به چاپ رسیده.

رد کردن دعوت امپراطور ممنوع است:

جمعیت حسود فریادهای خوشا به حالت سر می دهند. نگهبانان دستان ژولیوس را می گیرند تا از او بخواهند دنبالشان برود. ژولیوس برای نرفتن بیهوده تقلا می کند. آنها به او توضیح میدهند که ردکردن دعوت امپراتور ممنوع است!

هیچ کس نمی داند چرا این مرد جوان که لباس برده ها را به تن دارد، ناگهان شروع به ناله و فریاد می کند. آن هم وقتی که همه میدانند چقدر باید شاد باشد. ژولیوس با دیدن کاخ امپراتور که از شدت بلندی، انگار نوک آن به آسمان می خورد، کم مانده بیهوش شود.

وقتی روبه روی وسپاسین می نشیند، تیتوس که در کنار پدرش مشغول صرف شام است ناگهان از جا می جهد و با گونه هایی ملتهب می گوید: «بالاخره همدیگر را دیدیم! عجب شانسی داری پسرم! طی جشن های ساتورن هیچ اشراف زادهای حق آزار و اذیت برده هایش را ندارد. در دوران طلایی جشن ساتورن همه باهم برابریم. این سنت است.»

سپس درحالی که برای مهمان بیچاره اش نوشیدنی می ریزد، ادامه می دهد: «ولی قسم میخورم که بعد از این آتش بس موقت باید یاد بگیری با دست هایت بدوی چون من پاهایت را می شکنم تا به همه نشان بدهم که سر فراری ها چه بلایی می آید.»ژولیوس بیهوده تلاش می کند که بگوید او فقط یک بچه است؛ اما تیتوس جمله اش را تصحیح می کند و می گوید او فقط یک برده است. امپراتور وسپاسین آن قدر ضعیف است که انگار در شرف مرگ است. با این حال، با علاقه ی زیاد ماجرا را دنبال می کند. پیرمرد که گویا پس از یک مکث طولانی دوباره نفسش بالا آمده، می پرسد..

صفحه 54 کتاب افلاطون های جوان - شورش اپیکتتوس

پیشنهاد ما: خرید کتاب گوهر شب چراغ

پیشنهاد ما: خرید کتاب تحف العقول

 

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon