خرید کتاب زیارت عاشورا با تخفیف جذاب ویژه محرم و یادبود اموات حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 280000 ریال
قیمت برای شما: 252,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: پنج شنبه 2 تير 1401

توضیحات

تربیت به معنی واقعی یعنی رشد دادن استعدادهای درونی انسان. یعنی ما خودمان را به انسان ها تطبیق بدهیم، نه انسان ها را به امیال و اغراض خودمان تطبیق بدهیم، برویم ببینیم خدای متعال در نهاد انسان چه استعدادهایی قرار داده است...

کتاب "فطرت و تربیت" تنظیم شده پنج سخنرانی استاد شهید مطهری در جلساتی موسوم به جلسه یزدیهادر سالهای 1356 و 57 در تهران است. حال این سخنرانی ها در قالب کتاب "فطرت و تربیت" توسط انتشارات صدرا و در قطع رقعی با 115 صفحه به چاپ رسیده است.

 

فطرت یعنی چه؟

این کلمه به حسب اصل لغت یعنی گونه ای خاص از خلقت. «گونهای خاص از خلقت» یعنی انسان در میان موجودات عالم از نظر آفرینش به گونه ای خاص آفریده شده است که این جهت مخصوص خود اوست. حیوان در این چگونگی و کیفیت خلقت با او شریک نیست، گیاه با او شریک نیست، جماد با او شریک نیست، زمین شریک نیست، آسمان شریک نیست، فرشته هم شریک نیست، جن هم شریک نیست.

پس قرآن برای انسان یک چگونگی خاصی از نظر آفرینش قائل است که همان چگونگی خاص مبنای انسان شناسی اسلام است و مبنای مکتبی است که اسلام برای انسان عرضه می دارد.

عادت خوب است یا بد؟

سخنی مطرح است که گرچه از بحث فطرت بیرون و فقط مربوط به عادت است و به مسئله تعلیم و تربیت بستگی دارد ولی طرحش عیبی ندارد و آن این است: اساسا آیا عادت خوب است یا بد؟

عده ای معتقدند که عادت، خوب و بد دارد یعنی ما دو گونه عادت داریم: عادتهای خوب، عادتهای بد. عادت به کار خوب، خوب است و عادت به کار بد، بد است. پس باید دید انسان به چه عادت می کند.

اگر آنچه که به او عادت می کند خوب است، عادتش هم خوب است و اگر خود آن فعل قطع نظر از عادت بد است، عادت به آن نیز بد است و تربیت عبارت است از فن تشکیل عادتهای خوب، یعنی برویم ببینیم چه کارهایی خوب است چه کارهایی خوب نیست؛ خودمان و اطفال مان را به آن کارهای خوب عادت بدهیم.

مثلا از خواب بلند شدن و سلام کردن کودک به والدین و به هر کسی که چشم او بیفتد کار خوبی است؛ عادت به این کار خوب هم خوب است. صبح زود قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار شدن، وضو گرفتن، نماز خواندن خوب است بلکه شرعة واجب است.

سحرخیزی، بین الطلوعین بیدار بودن خوب است؛ عادت دادن و عادت کردن به این کار خوب هم خوب است. نظیف بودن خوب است؛ عادت به نظيف بودن هم خوب است. منظم بودن در زندگی یعنی اینکه انسان اوقاتش را به کارها تقسیم کند و هر کاری را سر وقت خودش و روی یک نظم معینی انجام بدهد خوب است؛ عادت به منظم بودن هم خوب است.

جود کردن، بخشندگی، پذیرایی از مهمان خوب است؛ عادت به پذیرایی از مهمان هم خوب است. تواضع کردن خوب است؛ عادت به تواضع هم خوب است.

صفحه 32 کتاب فطرت و تربیت

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->