فروش کتاب های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با تخفیف ویژه (به مناسبت دومین سالگرد) حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


گفتارهایی در اخلاق اسلامی

مولف (پدیدآور) :

مطهری مرتضی


قیمت پشت جلد: 190000 ریال
قیمت برای شما: 171,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: دوشنبه 1 آذر 1400

توضیحات

کتاب "گفتارهایی در اخلاق اسلامی" که شامل چهار فصل توکل، رضا و تسلیم، صبر و طول امل می باشد دربردارنده پنج جلسه بحث و انتقاد انجمن اسلامی پزشکان درباره برخی مفاهیم اخلاقی اسلام که مورد اعتراض مخالفان بوده، است. این کتاب اثری است از استاد متفکر شهید مطهری که توسط انتشارات صدرا در قطع رقعی و با 168 صفحه به چاپ رسیده است.

توکل یعنی چه؟

اول تعریف توکل است. اصلا توکل یعنی چه؟ عمده هم همان تعریف و تفسیرش است که ما توکل را چگونه تعریف و تفسیر کنیم. اجمالا عرض میکنم که دو نوع می شود توکل را تفسیر کرد.

مطابق یک تفسیر، همان حرف مخالفین دین و مذهب درست است یعنی واقعا توکل فکر بشر را خراب و روح بشر را ضایع می کند. ولی طبق تفسیر دوم خواهیم دید که توکل نه تنها روح بشر را ضعیف نمی کند بلکه یک عامل تقویت در روح بشر است؛ درست نقطه مقابل آن. در مرحله بعد باید ببینیم با توجه به این که قرآن کریم این همه از توکل یاد کرده و نام برده است مفهوم قرآنی توکل کدام یک از این دو تفسیر است.

آیا همان مفهومی است که روح بشر را تضعیف و ناتوان می کند یا آن مفهوم و معنایی که روح بشر را تقویت می کند؟ باید همه آیات مربوط به توکل را که در حدود بیست آیه است یا احیانا برای نمونه پنج شش آیه را مورد بحث قرار دهیم. به نظر من این بحث، بحث لازمی است.

توکل و توجیه فلسفی آن:

گفتیم توكل عهده دار شدن کار است در قسمتی که مربوط به انسان است و واگذار کردن به خداست در قسمت دیگر، و معنی واگذار کردن به خدا این است که بدانید در عالم حسابی هست که در شرایطی که شما وظیفه تان را عمل کنید او به کمک شما برخیزد.

از نظر فلسفی توجیه توکل این است که دنیا یک واحد جاندار و ذی شعور است؛ این واحد ذی شعور نسبت به افرادی که در راه حقیقت فعالیت می کنند و افرادی که در راه غیر حقیقت فعالیت میکنند بی طرف و متساوی نیست. این، روح و حقیقت توکل است. به عبارت دیگر اگر انسانی در راه آرمان مقدس فعالیت کند و نیتش خالص باشد جهان کور و کر و بی طرف نیست بلکه حمایت و تأییدی می کند.

ولی البته این هم مثل دعا در حدود مصالح کلی نظام عالم است. رضا که پشت سر توکل می آید برای این است که اگر مورد توکل بر خلاف نظام کلی عالم باشد آنجا دیگر جای رضاست. درباره رضا بعد بحث می کنیم.

اگر چنین چیزی حقیقت باشد، بشر از نظر تربیتی، روحی، روانی به چنین حقیقتی نیاز هم دارد و صد در صد مطابق با نیاز بشر است؛ چون انسان همیشه در راه آرمانهای مقدس باید از منافع شخصی خودش بگذرد و در واقع یک نوع قمار بازی در عالم بکند؛ اگر چنین اعتماد و تکیه ای داشته باشد که یک دستی هست که من وقتی خودم را در این دریای حوادث انداختم می اید پشت سر من و مرا حمایت میکند، بسیار با نیاز روحی بشر هم منطبق است...

صفحه 45 کتاب گفتارهایی در اخلاق اسلامی

معنی و اقسام صبر:

در قرآن در حدود صد آیه داریم که در آن کلمه «صبر» آمده . از این صد آیه شاید در کمتر از یک ثلث آن کلمه صبر تفسیرش همراهش نیست. مثلا دارد الصابرین (صبر کنندگان) اما از خود آیه نمی شود فهمید که منظور از صبر در آنجا چیست.

ولی در بیش از دو ثلث آن خود آیه بدون اینکه احتیاج به تفسیری از خارج داشته باشد، یعنی پس و پیش آیه، می فهماند که صبر معنایش انتظار کشیدن و دست روی دست گذاشتن نیست؛ صبر یعنی مقاومت؛ مقاومت در چه؟ قسمت زیادی از این آیات که صبر در آن آمده، مقاومت سربازی را می گوید. (آیاتش را بعد می خوانم.) اگر گفتند سرباز در میدان جنگ باید در مقابل دشمن صابر باشد این معنایش چیست؟

بدیهی است که یعنی ایستادگی داشته باشد. بعد آیه را می خوانم ببینید معنی آیه این است که سرباز برود در خانه بنشیند دستهایش را روی همدیگر بگذارد یا این است که در مقابل دشمن ایستادگی کند تا خداوند ظفر به او بدهد؟..

صفحه 127 کتاب گفتارهایی در اخلاق اسلامی

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس