خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 600000 ریال تاریخ بروزرسانی: شنبه 19 شهريور 1401

توضیحات

از آنجا که فتنه گران هر روز با شیوه های مختلف در جامعه فتنه به پا می کنند و درصدد گمراه کردن مردم اند، بررسی و شناخت عوامل و زمینه های وقوع فتنه ها از جوانب مختلف بسیار حائز اهمیت است.

از این رو در کتاب "فتنه شناسی" به بررسی فتنه های مختلف در حکومت اسلامی از منظر قرآن پرداخته شد و نتایج پژوهش نشان می دهد که فتنه در کاربرد قرآنی خود به کفر، شرک، نفاق و.. تعریف شده است.

فتنه چیست و از کجا منشا می گیرد؟

فتنه در دین از مصادیق فتنه کلامی و اعتقادی است؛ یعنی این که کسانی تلاش کنند به شیوه های شیطانی و با القای شبهه های فکری و اعتقادی، باورهای دینی مردم را متزلزل و مضطرب کنند.

این فتنه گری در دین یکی از خطرناک ترین شیوه های مبارزه با اسلام و معارف اسلامی است و به مراتب از مبارزات فیزیکی و نظامی خطرناک تر است،

زیرا دشمن در شیوه های فتنه گری معمولا از طریق سلاحهای نرم و به شیوه مسالمت آمیز و از راه قلم و رسانه می کوشد تا افکار و اندیشه های مسلمانان را به انحراف بکشاند و خود را در چهره دوست و به عنوان خیرخواه مسلمانان معرفی کند. به همین دلیل بسیاری از افراد در این مواقع جای دوست و دشمن را اشتباه می گیرند.

صفحه 8 کتاب فتنه شناسی

گزیده ای از کتاب فتنه شناسی:

امام خمینی (ره) درباره ارتباط وسواس شیطان و نفس می گوید:

قلب انسانی لطيفه ای است بین ملک و ملکوت و چون آیینه دو رویی است که در یک روی آن صور غيبيه منعکس می شود و در رویی دیگر صور دنیایی انعکاس می یابد. و اگر توجه قلب به دنیا بیشتر شد، باطن خیال او با ملکوت سفلی که روح پستی های عالم ماده و نیز جایگاه جن و شیاطین و نفوس خبیثه است سنخیت یافته و به واسطه این تناسب، القائاتی شیطانی در آن وارد می شود که منشأ تخيلات بد است.

نفس چون همواره توجه به دنیا دارد، علاقه به آن تخیلات باطله پیدا کرده و افکار و تمایلات و رفتارهای شیطانی از قبیل وسوسه، شک، تردید، اوهام و خیالات باطله در آن غالب شده و اعمال بدنیه نیز بر طبق صور باطنی قلب می گردد و همین طور اگر قلب به آخرت و معارف حقه توجه نمود، با ملکوت اعلی، که عالم ملائکه و نفوس پاک و به منزله حقیقت نورانی عالم طبیعت است، تناسب پیدا می کند و علوم رحمانی، عقاید حقه، افکار و تمایلات الهیه دریافت کرده و از شک و شرک منزه و پاکیزه گردد و حالت استقامت و طمأنینه در نفس پیدا شود و طبق آن دریافت های قلبی، شوق و سپس اراده در وجود انسان ایجاد می شود و بالاخره اعمال ظاهری و باطنی از روی میزان عقل و حکمت واقع می شود.

حضرت علی در خطبه ۸۶ در این باره می فرمایند: «بدبخت کسی است که از هوای نفس فریب خورد. بدانید که اندک ریا، شرک است و همنشینی با پیروان هوا، فراموش کردن ایمان و جای حاضر شادن شیطان».

صفحه 53 کتاب فتنه شناسی

سبد خرید این کتاب فعلاً فعال نیست

سعی می کنیم این کتاب رو در اسرع وقت موجود کنیم

از این که با شکیبایی همراه ما هستید از شما متشکریم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس