خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


کتاب تفسیر روی داربست


قیمت پشت جلد: 320000 ریال
قیمت برای شما: 300,800 ریال 6 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: سه شنبه 26 دي 1402

توضیحات

یکی از زیباترین و شایسته ترین فعالیت های برای فرهنگ سازی شهدا و راه و رسم زندگی آنها، نوشتن خاطرات آن عزیزان می باشد. کتاب "تفسیر روی داربست" نیز از آن دسته کتبی است که به زیبایی توانسته است مجموعه ای از خاطرات شهید حبیب الله ترابی دامغانی را گردآوری کند.

معرفی کتاب تفسیر روی داربست:

شهید حبیب الله ترابی دامغانی کیست؟

در سال ۱۳۱۲ در شهرستان دامغان و در حاشیه کویر کودکی به دنیا آمد که اسم او را حبیب الله گذاشتند. بعد از پایان دوره ی ابتدایی به فراگیری علوم دینی در حوزه علمیهی دامغان پرداخت در سال ۱۳۲۸ پدرش فضل الله ترابی که به او معمارباشی می گفتند دار فانی را وداع گفت و حبیب الله در سن شانزده سالگی درس طلبگی را رها کرده و برای تأمین هزینه های خانواده به کار و کسب مشغول شد. ابتدا در بازار دامغان به کاسبی پرداخت اما درآمد ناچیز مغازه و نچرخیدن چرخ ،زندگی او را بر آن داشت تا به شغل بنایی روی آورد.

شغل بنایی را از دوست پدرش در شاهرود یاد گرفت و در فاصله ای کوتاه در سن جوانی بنایی زبردست شد او از سال ۱۳۲۸ تا سال ۱۳۵۹ به مدت ۳۱ سال در کار بنایی مشغول بوده و منازل مسکونی و مساجد و حسینیه ها و بناهای زیادی را در شاهرود تهران و دامغان را بنا کرده است. او در میان مردم دامغان به یک بنا و معمار درستکار مشهور بود.

مردم او را معماری دقیق و سالم و قابل اعتماد میدانستند حبیب الله به درس علوم دینی علاقه ی زیادی داشت ولی دست تقدیر او را از حوزه به کار بنایی کشاند. بیشتر از سه سال در حوزه ی علمیهی دامغان درس علوم دینی نخواند. او وقتی بنا هم شده بود، مطالعات دینی را کنار نگذاشت و در تمام ایام عمر از قرآن و کتب اصیل اسلامی مانند نهج البلاغه و سایر کتب معتبر جدا نشد آشنایی با معارف بلند اسلامی از او مرد عالم و باسوادی درست کرد.

آنچه حبیب الله را از سایر بناهای شهر متمایز میکرد این بود که او آنچه از قرآن آموخته بود را در زندگانی شخصی خود به کار می گرفت و از او چهره ی عالم عامل ساخته بود او نزد مردم دامغان عالمی عامل بود که مباحث علوم دینی را از روی داربست بنایی و در میان توده های خاک و شن به گوش همکاران خود در محدوده ی کار بنایی میرساند.

او از هر فرصتی برای هدایت انسانها در اطراف خود استفاده می کرد و این کار را برای خود عبادتی میدانست محیط کاری او مکتب خانه ای بود که شاگردان او در پایان روز کلمات جدید و روایات جدیدی را آموخته بودند.

خاطره ای از کتاب تفسیر روی داربست:

منزل پدرم در نزدیکی حسینیهی معصوم زاده ی دامغان بود حیاط بزرگی داشت که در گوشه ی آن آب انبار بود تابستان و زمستان آب داشت و اهالی محله از آن استفاده میکردند در خانه شب و روز به روی مردم باز بود.

در آن سالها دامغان آب لوله کشی نداشت. جوی آبی از جلوی درب خانه ی ما میگذشت ما ظرف و ظروف و لباس را در آن میشستیم حبیب الله مقید بود بعد از نماز صبح قرآن بخواند اگر دیر از خواب بلند میشد و فرصت نداشت قرآن را باز می کرد و به اندازه ی یک آیه میخواند و بعد به سر کار میرفت.

هر روز زیارت عاشورا را میخواند و به ما هم سفارش میکرد که شما هم زیارت عاشورا را بخوانید اگر میتوانید هفته ای یک بار در روضه ی امام حسین (ع) شرکت کنید خودش هم گاهی روضه میخواند و گریه میکرد و به ما میگفت گوش کنید علاوه بر زیارت عاشورا خواندن دعاهای دیگر مثل دعای کمیل را به ما سفارش میکرد.

حق الناس را رعایت میکرد و سعی میکرد مدیون کسی نشود حبیب الله با سختی و تلاش زیاد قرضهای پدرم را ادا کرد، شرایط ازدواج من و خواهرم را فراهم کرد و ما را راهی خانه بخت کرد به سفارش پدر مادرم را به مکه برد.

علاقه ی زیادی به زیارت اموات داشت به ما اجازه نمیداد غروب پنج شنبه سر مزار برویم.

او می گفت: بعد از اذان صبح روز جمعه و قبل از طلوع آفتاب به زیارت اموات بروید تا هر چه بگویید جوابتان را بدهند. در روزهای جمعه نماز صبح را میخواندیم و با هم سر مزار میرفتیم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس