خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


چهل حدیث پیرامون حجاب و عفّت زنان (به همراه آیات مربوط به حجاب و عفّت در قرآن)

چاپخانه :

زائر

مولف (پدیدآور) :

احمدی جلفائی حمید


قیمت پشت جلد: 250000 ریال تاریخ بروزرسانی: يکشنبه 22 مرداد 1402

توضیحات

يكي از مهم‌ترین مسائلي كه از شعائر دين اسلام محسوب می‌شود، و در روايات مربوطه به آخرالزمان چهره بسيار نامطلوبي براي آن ترسيم شده است، مساله حجاب و عفت زنان در جامعه و ميان نامحرمان است كه ضعف ايمان و تقوا، شهوت سالاري، ... نشات می‌گیرد.

در قرآن كريم و نيز روايات معصومين علیهم‌السلام سفارش به حفظ حجاب و عفت و پاک‌دامنی شده كه در برگيرنده اثرات مثبت است و در صورت عدم رعايت آثار سوئي بر آن مترتب است. در کتاب "چهل حدیث حجاب" از نشر جمکران به بیان آیات و احادیث پیرامون این موضوع و ازدواج پرداخته شده است.

مقدمه کتاب چهل حدیث حجاب:

در آیین اسلام که همان آیین فطرت و منطبق با واقعیت و خلقت انسان است، مرد و زن از نظر شخصیت انسانی و برخورداری از زمینه‌های رشد و کمال و دستیابی به منزلت ویژه انسانی و صعود بر قله‌های متعالی آفرینش تفاوتی ندارد.

آنجا که سخن از فلسفه خلقت است. آنجا که سخن از کرامت ذاتی انسان و برتری آن بر بسیاری از مخلوقات است، آنجا که سخن از کرامت اکتسابی انسان به‌وسیله تقواست و خلاصه هر جا که سخن از شخصیت و ویژگی‌های متعالی انسان است، هیچ‌گونه تفصیل، تفکیک و تفاوتی بین زن و مرد دیده نمی‌شود.

اما در چرخه و ترکیب درونی آفرینش انسان و تقسیم نقشی که برای هر یک از زن و مرد در الم تکوین مقدر گردیده است، نقش‌های خاص هر یک متفاوت با یکدیگر و مکمل همدیگر هستند و نه جابه‌جایی آن‌ها ممکن است و نه بدون آن‌ها بقای انسان امکان‌پذیر است.

نقش هر یک از زن و مرد در خانه و خانواده و جامعه و روابط بین آن‌ها از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در سرنوشت فرد و جامعه بشری است.

قانونمند بودن این روابط بر اساس واقعیت‌ها و حقایق خلقت، تنها راه سلامت و صیانت انسان از فروافتادن در فساد و تباهی است و این قانونمندی را فقط از مبدأ وحی و قانون الهی باید جست‌وجو کنیم.

مخصوصاً در این میدان که انسان به‌شدت تحت‌تأثیر گرایش‌های حیوانی بین دو جنس مخالف است، هرگز بدون کمک وحی نمی‌تواند راه سعادت خویش را بیابد و تنها قوانینی می‌تواند سعادت انسان را تضمین کند که از سوی خداوند تشریع شده باشد.

خداوندی که خالق هستی و آفریدگار زن و مرد است و به همه خصوصیات آنان آگاه است و جز سعادت آن‌ها را نمی‌خواهد.

مجازات بی‌حجابی چیست؟

حضرت عبدالعظیم حسنی از امام جواد از پدرانش نقل می‌کند که امیرالمؤمنین فرمود:

من و فاطمه به محضر رسول خدا وارد شدیم. آن حضرت را در حال گریه شدید یافتیم. عرض کردیم پدر و مادرم فدایت باد، چه چیزی شما را گریان کرده است؟

پیامبر خدا فرمود: در شبی که به معراج رفتم. زنانی از امتم را در عذابی سخت دیدم. عذاب سختی که بر آن گریه کردم. سپس از حالات آنان یاد فرمود.

فاطمه گفت: ای حبیب من و ای روشنایی چشمم، مرا از عمل آنان که موجب این عذاب سخت گردیده خبرده.

رسول خدا فرمود: اما زنی که به مویش آویزان شده، زنی است که مویش را از مردان نامحرم نمی‌پوشاند و اما آن که گوشت بدن خود را می‌خورد زنی است که بدن خود را برای مردم نامحرم آرایش می‌کند.

صفحه 39 کتاب چهل حدیث حجاب

گزیده‌ای از کتاب چهل حدیث حجاب:

حضرت علی نقل می‌فرماید: شخص نابینایی از فاطمه اذن خواست که به محضرش رسد پس فاطمه خود را از او پوشاند.

پیغمبر خدا به فاطمه فرمود: چرا خود را از او پوشاندی، درحالی‌که او تو را نمی‌بیند؟

فاطمه گفت: اگر او مرا نمی‌بیند من او را می‌بینم و اگر چشم ندارد که ببیند با حس شامه‌اش می‌بوید. با شنیدن این سخنان پیامبر خدا فرمود: شهادت می‌دهم که تو پاره‌ای از وجود من هستی.

 

سبد خرید این کتاب فعلاً فعال نیست

سعی می کنیم این کتاب رو در اسرع وقت موجود کنیم

از این که با شکیبایی همراه ما هستید از شما متشکریم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس