خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 900000 ریال
قیمت برای شما: 756,000 ریال 16 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: چهار شنبه 24 آبان 1402

توضیحات

بیست ششم آذر ماه 1359 سید علی اکبر ابوترابی ناپدید شد. در حالی هیچ خبر مشخص و تایید شده ای وجود نداشت تا بگوید ابوترابی به شهادت رسیده و یا اینکه به اسارت دشمن درآمده است... کتاب "پاسیاد پسر خاک" نوشته محمد قبادی به بیان زندگی و زمانه حجت الاسلام سید علی اکبر ابوترابی فرد می پردازد. این کتاب توسط انتشارات سوره مهر در قطع رقعی و با 348 صفحه به چاپ رسیده است.

معرفی کتاب پاسیاد پسر خاک:

سیر زندگی و مبارزات مرحوم سید علی اکبر ابوترابی فرد به صورت روزشمار کرنولوژی)، در دو بخش و هر بخش شامل سه فصل است. بخش اول در برگیرنده موضوعات پیش از انقلاب و پیشینه خانوادگی، تولد، دوران کودکی و نوجوانی، تحصیلات کلاسیک و حوزوی، حضور و فعالیت در عرصه های سیاسی در قم، نجف و تهران و همکاری با شهید سیدعلی اندرزگو است.

بخش دوم به مسائل بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می پردازد که مهم ترین فرازهای این بخش حضور مرحوم ابوترابی در ستاد جنگهای نامنظم، ده سال اسارت ، نمایندگی مقام معظم رهبری و دو دوره نمایندگی مجلس شواری اسلامی است.

در گردآوری و تنظیم مطالب، به تناسب از منابع مختلف استفاده شده است. این منابع را می توان به دو دسته تقسیم کرد: الف) منابع شفاهی (خاطرات شفاهی) که زمان برترین مرحله کار بود و سهم بسزایی در سامان یافتن کتاب داشت. این منابع در دو قسمت گرد آمد.

١- خاطرات و سخنان مرحوم سید علی اکبر ابوترابی فرد درباره خودش و وقایع مرتبط که گوشه هایی از این خاطرات در منابع مکتوب وجود داشت

2- قسمت دیگر منابع شفاهی خاطرات افراد در مورد مرحوم سید علی اکبر ابوترابی فرد است

برشی از کتاب پاسیاد پسر خاک:

منش و اخلاق ابوترابی در این زمان چنان تأثیری داشت که وقتی تیمسار نزار مسئول عراقی کمیسیون حمایت از اسرا برای بازید از اسرا به اردوگاه آمد از سروان جمال سراغ ابوترابی را گرفت. ابوترابی به رسم همیشگی اش. و به نشانه احترام دست بر چشم گذاشت و تیمسار نیز احترام کرد و چند لحظه ای همکلام شدند
.
وقتی تیمسار خواست از در اردوگاه خارج شود، ابوترابی، گیوه ای که اسرا در اردوگاه با نخ زیر پوششهاشان بافته بودند به او هدیه کرد. تیمسار نیز به نشان احترام با ابوترابی دست داد و با احترام نظامی از او جدا شد

پس از حدود یک سال که از صدور قطعنامه سازمان ملل در تابستان ۱۳۶۶ گذشته بود، سرانجام در جلسه ۲۵ تیر ۱۳۶۷ با حضور سران سه قوه، اعضای خبرگان رهبری، شورای نگهبان، شورای عالی قضایی و حجت الاسلام سیداحمد خمینی، پیرامون قطعنامه شور و بررسی شد و در نهایت آن را قبول کردند.

فردای آن روز هم آیت الله خامنه ای، رئیس جمهور وقت در نامه ای قبول قطعنامه را اعلام و درخواست کرد تا به عنوان سند شورای امنیت منتشر شود.این خبر ۲۷ تیر ۱۳۶۷ از اخبار ساعت ۱۴ صدای جمهوری اسلامی ایران اعلام شد. پذیرش کامل قطعنامه ۵۹۸ در داخل و خارج کشور واکنشهای مختلفی داشت. اما در میان عده ای از مردم کشور سبب اعجاب و شگفتی، همراه با تأسف و تألم بود. از سوی دیگر رزمندگان در جبهه های جنگ با موجی از حزن و اندوه و ابهام و حیرت به استقبال این خبر رفتند.

در این شرایط امام خمینی برای هدایت وضعیت پیش آمده پیامی صادر فرمود. ایشان مسئولیت قبول قطعنامه را برعهده گرفت و آن را به مصلحت نفلام، کشور و انقلاب و تکلیف الهی برشمردند. در فرازی از پیام، قبول قطعنامه چون سرکشیدن جام زهر دانسته شد...

صفحه 238 کتاب پاسیاد پسر خاک

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس