فروش ویژه کتاب «ترجمه الغارات» با مقدمه استاد پناهیان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


مقدمه ای بر حکومت اسلامی


قیمت پشت جلد: 320000 ریال
قیمت برای شما: 288,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: چهار شنبه 17 آذر 1400

توضیحات

حکومت یعنی آن دستگاهی که مظهر قدرت اجتماع برای دفاع یک جامعه است، دستگاهی است که قوانین جامعه را وضع می کند، امنیت اجتماعی جامعه را تامین می کند و...

کتاب "مقدمه ای بر حکومت اسلامی" که از دیگر آثار ارزشمند شهید مطهری می باشد. تنظیم شده چهار جلسه درس وی در حوزه علمیه قم برای چند تن از شاگردان خاص در سال 1357 با موضوع حکومت اسلامی است که حال توسط انتشارات صدرا در قطع رقعی وبا 128 صفحه به چاپ رسیده است.

 

نظر افلاطون در مورد خیر و فضیلت:

افلاطون نظری دارد راجع به خیر و فضیلت. درباره اینکه چه چیز، خوب است که بشود؟ چه نوع کار، خوب است که بشود؟ (مسئله حسن و قبح به تعبیری که متکلمین ما دارند).

افلاطون درباره خیر جوری سخن گفته است که خیر را که یک امر اخلاقی است و به اصطلاح جزء «حکمت عملی» است و از یک نظر دیگر یک «امر اعتباری» است امری عینی دانسته است. وقتی می گوییم خیر، یعنی امری که خوب است باشد و باید آن را انتخاب کرد. افلاطون خیر را مانند یک امر واقعی و عینی تلقی کرده؛ امری که باید او را شناخت.

توضیح اینکه یک وقت هست که یک چیزی وجود عینی دارد. در این صورت داخل در امور نظری می شود. می گوییم فلان چیز وجود دارد، یا آنچه که وجود دارد چنین است و چنان نیست، فلان صفت را دارد و فلان صفت را ندارد. مثلا دایره فلان حکم را دارد یا ندارد....

صفحه 25 کتاب مقدمه ای بر حکومت اسلامی

انسان برای دین یا دین برای انسان؟

مکتب و ایدئولوژی، خودش هدف است به وسیله؛ یعنی آسایش افراد و به قول اینها سعادت افراد هدف نهایی نیست. هدف نهایی این است که آنچه که اسمش را می گذاریم قانون یا حقیقت و یا ارزش انسانی، او باید تحقق پیدا کند. و لهذا مکتب اصالت پیدا می کند. حکومت در درجه اول وظیفه اش این است که آن معیارهایی را که معیار انسانیت است تأمین کند.

ما هم نا آگاهانه همین جور فکر می کنیم. این فکر نا آگاهانه ای که به ما داده شده بسیار فکر خوبی هم هست. و لهذا می گوییم دین باید وجود داشته باشد. اگر بپرسند آیا آدمها باید وجود داشته باشند و زندگی خوشی داشته باشند یا دین باید وجود داشته باشد؟

می گوییم آدمها. درست است که دین برای مردم است، ولی به یک معنای دیگر مردم برای دین هستند؛ چون دین به آن معنای واقعی یعنی انسانیتی که به معنی واقعی اش به فعلیت رسیده است...

صفحه 83 کتاب مقدمه ای بر حکومت اسلامی

پیشنهاد کتاب: شرح لمعه شیروانی

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس