خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


مصحف معین


قیمت پشت جلد: 3500000 ریال
قیمت برای شما: 2,940,000 ریال 16 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: پنج شنبه 27 ارديبهشت 1403

توضیحات

از میان سنت های حسنه ای که در خلال روایات، باسفارشات ویژه و بیان فضائل ممتاز و کم نظیر به ما رسیده است، حفظ و تلاوت قرآن کریم به وجه خاصی خود را می نمایاند و از نعمت های ویژه الهی به بندگان به شمار می آید.

کتاب «مصحف معین» انتقال دهنده کلام الهی به ما مومنین می باشد تا راه روشن هدف الهی را سرلوحه زندگی مان قرار دهیم. این قرآن کریم دارای سی جز و خط معتبر عثمان طه می باشد که با خط نسخ نگاشته شده است

از ویژگی های مثبت و جذابی که "مصحف معین" را از سایرین متمایز می سازد دو ویژگی آیات مشابه و مقاطع موضوعی می باشد که در اطراف متن قرآن کریم آورده شده است. همچنین قطع این اثر وزیری، و با 604 صفحه به چاپ رسیده است.

منظور از مقاطع موضوعی چیست؟

با عنایت به رهنمودهای اساتید قرآن کریم، مبنی بر لزوم حفظ قرآن بر اساس مفاهیم و موضوعات قرآن، مقاطع موضوعی قرآن در این مصحف با عناوینی روان و با در نظر گرفتن فهم عموم حافظان، تهیه شده است. 

یکی از اهداف تهیه این مصحف، ترغیب عموم حافظان به حفظ آیات، مبتنی بر مقاطع موضوعی می باشد. حافظان گرامی همراه با حفظ آيات، عناوین و محتوای کلی آیات را نیز فرا گرفته و از حفظ قرآن به صورت سطر یا صفحه محور، پرهیز نمایند. مقدار آیات و سطور مقاطع موضوعی این مصحف، به اندازه ای است که یک حافظ با توانایی ذهنی متوسط، در هر جلسه یک موضوع را حفظ نموده و در حدودا ۳/۵ سال، بتواند کل قرآن را حفظ نماید.

آیات مشابه در مصحف معین:

در قرآن کریم آیات فراوانی وجود دارد که به دلیل شباهت با یکدیگر، کار حفظ را اندکی با دشواری مواجه می سازد. حافظ موفق و برتر کسی است که بتواند آیات مشابه را با دقت تمام و بدون اشتباه تلاوت کند. توجه به نکات ذیل آیات مشابه این مصحف، کار حفظ را آسان می کند.

از بهترین و اصولی ترین روش های تمرین آیات مشابه، روش مراجعه ای است. به این صورت که هرجا حافظ نیاز پیدا کرد تا مشابه آیه ای را بداند، به مشابهات آن مراجعه نماید. این ویژگی منحصر به فرد این مصحف است البته در بعضی از آیاتی که حافظ با اشکال مواجه نیست - برای پیشگیری از اشکال نیاز است که مشابهات آن را بداند.

بعضی از اساتید حفظ قرآن براین عقیده هستند که در ذکر مشابهات باید به حداقل موارد بسنده کرد؛ چرا که ممکن است ذكر بعضی از موارد، حافظانی که آن آیات را اشتباه نمیکنند به خطا بیاندازد. جواب این است که:

1. ملاکی برای حداقلی مشابهات وجود ندارد و هر حافظ ممکن است نسبت به خطاهای حافظ دیگر مصون باشد.

۲. باید در نظر داشت، بسیاری از حافظانی که حتی صفحات را بدون اشکال می خوانند، هنگام پاسخگویی به سوالی از همان صفحات یا برای بیان جمله ای از همان صفحه با مشکل روبرو می شوند. پس این کافی نیست که یک حافظ بتواند از ابتدا تا انتهای یک صفحه را بدون اشکال بخواند. این مصحف می تواند به حافظ کمک کند تا تصور درستی از آیات و جملات مشابه پیدا کند و کیفیت محفوظات خود را ارتقاء ببخشد.

۳. این مصحف عموم مخاطبان را در نظر گرفته و هر مورد مطمئنا برای بعضی از حافظان قابل استفاده است.

۴. شیوه تالیف این مصحف به شکلی است که فقط آدرس مشابه را ذکر کرده است و آیات مستقیما ذيل مشابهات نیامده است؛ در نتیجه باعث بهم ریختگی ذهن مخاطب نمی شود.

خصوصیات کتاب مصحف معین:

آیات مشابه این مصحف به منظور استفاده ی همه حافظان قرآن با محفوظات کمی و کیفی مختلف تهیه شده است: حافظانی که از اجزاء انتهایی یا میانی قرآن شروع به حفظ می کنند.

حافظانی که از ابتدا شروع به حفظ می کنند، حافظانی که در حین یادآوری و تثبیت هستند و همچنین حافظان کل قرآن کریم؛ به همین علت در این مصحف، ذیل آیه ای که در قرآن مشابه دارد، به تمام موارد اشاره شده است.

برای اشاره به مشابهات، به جهت اختصار و همچنین از لحاظ فنی، (که ذهن حافظ نباید مشغول شود) فقط به ذکر آدرس مشابهات و توضیح بسیار مختصر پرداخته شده، تا هر زمان حافظ، نیاز به مراجعه داشت، به وسیله شماره آیات به مشابهات مراجعه کند؛ همراه با توضیح مختصر و مفید.

در موارد خاص، اشاره شده است که این آیه «تنها مورد» است. یعنی مشابه دیگری ندارد. در آیاتی که ابتدا یا انتهای آنها با هم شباهت دارد «ابتدا آیه» یا «انتهای آیه» قید شده است.

در آیات بلند که جزئی از آن مشابه است، به کلمه یا عبارت مشابه در آن اشاره شده است.

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon

عزیزان من برای مصحف حفظ باید اطلاعات بیشتری بزارید مثل رنگ حاشیه صفحات

کاربر مهمان
سوالی داری بپرس