خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 1200000 ریال
قیمت برای شما: 948,000 ریال 21 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: چهار شنبه 11 بهمن 1402

توضیحات

عظمت شخصیت های بزرگ سبب می شود هر کس به هر بهانه ای خود را به آنان نزدیک سازد. کتاب "شرح غم حسین علیه السلام" نیز با داشتن بخش اصلی مقتل خوارزمی به همراه ترجمه انتقادی از علمای اهل سنت به این کار می پردازد. این کتاب نوشته آقای مصطفی صادقی واعظ کاشانی می باشد که در سال 1400 به چاپ دوم خود رسیده است.

 

معرفی کتاب شرح غم حسین علیه السلام:

عظمت شخصیت های بزرگ سبب می شود هرکس به هر بهانه ای خود را به آنان نزديك سازد. حال اگر آن شخص از جایگاه معنوی برخوردار باشد، اگر مقام الهی و عصمت داشته باشد و اگر همچون حسين بن علی دل های همگان از دانشور و بی دانش شیفته او باشد، کیست که نخواهد با نزديك شدن به او، قرب الهی را کسب کند که همین اخلاص و رنگ الهی به او جاودانگی بخشیده و در کنار حماسه و ازادگی، همواره قرین غم و اندوه است

چه خوش نامی است: حسين ؛ به ویژه آن گاه که با مطالعه زندگانی او، زوایایی از عظمت شخصیت و دریای حسن و جود و فضایل او برای انسان آشکار شود.

این نگارنده هم با هدف آنکه در اقیانوس پرتلاطم حسینی، کمتر از قطره، که ذره ای به حساب آید و به امید آنکه عنایت آن بزرگ را دریابد، تلاش کرد گوشه ای از حماسه پرشور کربلا را که بر خامه یکی از محدثان و مورخان اهل سنت جاری شده است، با قلمی دیگر عرضه کند.

اهداف و انگیزه های بعدی این ترجمه عبارت اند از:

1.مقتل خوارزمی در میان کتب تاریخی و مقتل از اهمیت و جایگاه نسبی برخوردار بوده و محل مراجعه عموم و محققان عرصه عاشوراست، اما برگردانی به زبان فارسی نداشته است.

۲. دسته ای از گزارش های این مقتل نیازمند بررسی و نقد بود که ترجمه آن بهانه ای برای پرداختن به آن نقدها میشد.

٣. اثرپذیری این مقتل از کتاب الفتوح ابن اعثم و اثرگذاری آن بر لهوف ابن طاووس، سبب اهمیتی دوسویه برای این کتاب شده، ترجمه انتقادی آن می تواند آن دو اثر را نیز پوشش دهد

۴. پرداختن به ترجمه این کتاب، سبب آشنایی عموم شیعیان با دیدگاه اهل سنت درباره چگونگی شهادت امام حسین و نگاه آنان به واقعه کربلا میشد.

توبه حر:

چون حربن یزید این سخن را شنید، دلش پریشان و اشکش روان شد. در حال گریه و زاری همراه | غلام ترکی اش سوی امام رفت. او ابتدا نزد عمر سعد آمد و پرسید: آیا واقعا با این مرد میجنگی؟ عمر گفت: بله، جنگی سخت که کمترینش افتادن سرها و دست ها باشد. حر گفت: آیا پیشنهادهای او مورد پذیرش شما نیست؟ عمر گفت: به خدا اگر دست من بود می پذیرفتم، ولی امیر تو راضی نمی شود.

حر با یکی از افراد قبیله خود به نام قرة بن قیس از جمعیت دور شد و به کناری رفت. به قره گفت: آیا امروز اسبت را آب داده ای؟ گفت: نه. گفت: نمی خواهی سیرابش کنی؟ قره می گوید: مطمئن شدم که میخواهد از جنگ کناره گیرد، درعین حال نمی خواهد من ببینم و رازش را فاش کنم. گفتم: اسبم را آب نداده ام، می روم و آن را آب خواهم داد.

از آن مکانی که حتی در آن بود کناره گرفتم و اگر گفته بود که چه قصدی دارد، همراه او به سوی حسين بن میرفتم. حر شروع به رفتن کرد که شخصی به او گفت: ابایزید، مشکوک به نظر می رسی؛ چه قصدی داری؟ گفت: خودم را بین بهشت و دوزخ میبینم و چیزی را بر بهشت ترجیح می دهم، حتی اگر قطعه قطعه شوم یا بسوزم.

آنگاه اسبش را هی کرد و با غلام ترکی اش به امام پیوست و گفت: ای پسر رسول خدا، فدایت گردم! من همانم که از برگشت شما جلوگیری کردم و مجبورت کردم در این محل فرود آبی. به خدا سوگند! گمان نمی کردم پیشنهادهای تو را رد کنند و اگر میدانستم می خواهند تو را بکشند، هرگز چنین برخوردی با تو نمی کردم. اکنون توبه کار آمده ام که جانم را فدایتان کنم و در کنارتان بجنگم و کشته شوم. آیا توبه ام پذیرفته می شود؟

امام فرمود: آری، خدا بازگشتت را می پذیرد و تو را می بخشد. اسمت چست؟ گفت: حر (آزاد). فرمود: تو آزاده ای همان گونه که مادرت نام نهاده است؛ آزاد در دنیا و آخرت، فرود آی.

صفحه 109 کتاب شرح غم حسین علیه السلام

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس