خرید کتاب رو به پایان - بیانات رهبری در خصوص صهیونیسم و پایان آن - خرید با 16% تخفیف حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 1100000 ریال
قیمت برای شما: 990,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: سه شنبه 9 خرداد 1402

توضیحات

کتاب "ریحانه بهشتی یا فرزند صالح" به قلم سیما میخبر و با همکاری جمعی از خواهران حوزه علمیه می باشد که در قطع رقعی و جلد شومیز با طراحی جلد زیبا در 260صفحه توسط انتشارات نورالزهرا(س) به چاپ رسیده است.این کتاب برنامه های اخلاقی، عبادی و پزشکی و همچنین تغذیه قبل از بارداری تا پایان شیردهی را به در اختیار زوج های جوان قرار می دهد.

درباره کتاب ریحانه بهشتی یا فرزند صالح:

همسران (زن و شوهر) لازم است كه در هنگام ازدواج فكر كنند براي چه ازدواج مي كنند؟ براي چه فرزندي مي خواهند؟ چگونه فرزندي ميخواهند؟ اين كتاب با استناد به روايات و آيات قرآني در صدد ارائه پاسخ هاي منطقي و منطبق با شريعت اسلامي به اين پرسش هاست اسلام براي زن دنياي بسيار زيبا ايجاد كرده است. دنيايي كه همه افراد آن بايد به مادر احترام گذاشته و تعظيم كنند. حتي اقدامي فراتر از پدر، چرا كه پيامبر صلي الله عليه و‌آله سه بار دستور به احترام مادر داد و سپس احترام پدر را امر نمود.... در اين متن از ابتداي ازدواج تا مرحله بارداري دوران بارداري، زايمان، شيردهي و تربيت فرزند با خواننده خواهد بود و نكاتي را به وي آموزش مي دهد.

این کتاب در هفت فصل دسته بندی شده است که عناوین هر فصل به ترتیب عبارتند از: همسرگزینی، آمیزش، دوران بارداری، وضع حمل، نوزاد، شیردهی، نکات تربیتی

ویدئو معرفی کتاب ریحانه بهشتی:

چند نکته برای آشنایی بیشتر خوانندگان:

1- این کتاب با نگرش روایی تنظیم شده است هر چند که در مواردی از دانش بشری بهره جسته اند.

2- همه موارد نقل شده از پیشوایان دینی، در حد توصیه و پیشنهاد است و حالت الزام و تکلیف ندارد.

3- کسانی از این توصیه ها بهر می برند که نسبت به تکالیف دینی خویش، اعم از انجام واجبات و پرهیز از کارهای حرام و دوری از مال حرام، التزام عملی و مستمر داشته باشند.

4- به خواننده این کتاب با تأکید سفارش می شود که هنگام به کار بستن توصیه ها حالت متوسط بین بیم و امید داشته باشد. نه آنچنان مغرورانه، تحقق خواسته هایش را بپندارد و نه از روی ناامیدی و با حالت تحمیلی رفتار کند.

5- باید به هر یک از توصیه ها، همانند نسخه پزشک، کاملا بر طبق دستور و در زمان تعیین شده رفتار شود.

6- در اجرای توصیه ها، حد اعتدال رعایت شود.

7- به کار بستن توصیه ها نیازمند آرامش روحی و رضایت وجدانی و درونی است. یعنی عمل به توصیه ها با حالت اکراه، ناخرسندی، اجبار و تکلف، چه بسا مضراتی بیش از منفعت آن در پی خواهد داشت.

8- از فواید جنبی بعضی از توصیه ها مثل ادعیه و اذکار، مراقبت جدی نسبت به اعمال و گفتار و حالات خویش و کنترل فکر و خیال است که نتیجه آن در امان ماندن از انحراف و کج اندیشی و رفتار ناشایسته است.

9- مخاطبان این کتاب بسته به نوع مطالب سه دسته اند:

        الف) فقط زنان

        ب) فقط مردان

        ج) هم زنان و هم مردان

10- آز آنجا که احادیث ذکر شده در متن، احکام شرعی (حلال و حرام) نیست و اصل دین را مطرح نمی کند لذا سند آن ها بررسی نشده است.

11- انجام ندادن موارد ذکر شده به معنای مشکل قطعی و خدای ناکرده به وجود آمدن فرزند ناصالح و یا ناقص نیست. آنچه از همه لازم تر و ضروری تر می باشد «انجام واجبات و ترک محرمات» است.

12- مواردی که خوراکی و یا انتخاب زمان خاص برای عمل زناشویی، عامل ناقص الخلقه بودن یا عامل سعادت بزرگی فرزند معرفی شده قطعا تمام علت نبوده و عوامل دیگری می تواند مانع گردد.

در بخشی از کتاب ریحانه بهشتی می خوانیم:

علائم و نشانه های بارداری

الف) علائم فرضی بارداری

۱. قطع قاعدگی معمولا اولین و رایج ترین علامت بارداری، قطع قاعدگی یا عادت ماهانه است از این رو به همه زنان متأهل توصیه میشود که در صورت قطع قاعدگی حتما به مرکز بهداشتی - درمانی مراجعه نمایند.

۲. تهوع با استفراغ یا بدون استفراغ زنان باردار در این دوران معمولا دچار تهوع و استفراغ می شوند که بیشتر در اوایل روز، ظاهر و پس از چند ساعت رفع می شود. این حالت در اوایل بارداری ایجاد می شود که خود به خود تا اواخر سه ماهگی از بین می رود.

۳. تکرر ادرار و ممکن است در سه ماهه اول بارداری، زن باردار تکرر ادرار داشته باشد که با افزایش سن بارداری کاهش می یابد. این علامت در انتهای حاملگی مجددا ظاهر می شود. مادر باید توجه داشته باشد که در صورت مشاهده هر نوع ناراحتی دیگری به مراکز بهداشتی - درمانی مراجعه نماید.

صفحه 63 کتاب ریحانه بهشتی

بخش دوم از کتاب ریحانه بهشتی

قبلا رسم بر این بود زنی که تازه زایمان کرده است رژیم غذایی محدود داشته باشد ولی امروزه دو ساعت بعد از زایمان در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد و زائو تشنه باشد میتواند آب بنوشد و چنان که گرسنه باشد غذای ساده‌ای بخورد.

مادر باید از مصرف غذاهای نفخ آور و دیر هضم و پر مایه خودداری نماید مبادا بیش از حد لازم گرمی به درونش راه یابد و نیروی تغییردهنده کبد را ناتوان کند و تشنگی زیاد بر وی دست یابد زیرا ممکن است به بیماری استسقا مبتلا گردد.

لذا بهتر است از غذاهای کم حجم و پر انرژی و مقوی استفاده کند تغذیه مادر در دوران بعد از زایمان و شیردهی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


کتاب ریحانه بهشتی صفحه ۱۴۰

 

بخش سوم از کتاب ریحانه بهشتی:

درباره اهمیت مراقبت پس از زایمان در ادامه مطالبی را میخوانیم.

آنچه مادر پس از زایمان نیاز دارد استراحت کامل است بنابراین دوستان و آشنایان باید در روزهای اول پس از زایمان از عیادت او خودداری کنند مرگ مادران عمدتاً حین زایمان و پس از آن به وقوع می پیوندد از این رو با بهبود کیفیت مراقبت های دوران بارداری حین زایمان و پس از آن وقوع مرگ مادران رو به زوال می رود.

این مسئله در مورد عوارض ناشی از بارداری و زایمان نیز صادق است تر عوارضی که دیر یا زود به سراغ مادران می آید و آنها را به زحمت می‌اندازد از این مرحله نشأت می‌گیرد مراجعات پس از زایمان به منظور بررسی وضعیت مادر از نظر بازگشت بدن به حالت طبیعی تغذیه شیردهی ناراحتی های شایع انتخاب روش های مناسب پیشگیری از بارداری بررسی نوزاد از نظر تغذیه محل بند ناف نوزاد و بیماری های مختلف صورت می گیرد.

البته معمولاً زنانی که در بیمارستان زایمان می کنند در هنگام ترخیص تا حدودی آموزش‌های لازم را دریافت میکنند و زمان مراجعات بعدی نیز به آنها گوشزد می شود. و در ادامه کتاب میتوانید توصیه ها و مراقبت های بعد از زایمان را نیز مطالعه بفرمایید

کتاب ریحانه بهشتی صفحه ۱۲۰

بخش چهارم از کتاب ریحانه بهشتی

توصیه های دوران بارداری که به صورت کلی در آن ایام و در قالب ۳۴ توصیه بیان شده است که بخشی از آنها را در اینجا می خوانیم.

فرد همیشه با وضو باشد مخصوصاً هنگام غذا خوردن.

شبها به آینه نگاه نکند. با کوشش تمام از گناهان بپرهیزد. حتی‌الامکان مستحبات را انجام دهد. آرامش را حفظ کند و عصبانی نشود.

قرآن و یا در صورت خستگی به عدم توانایی با گذاشتن نوار قرآن به صورت روزانه می‌تواند به حافظه قرآن شدن فرزند خود کمک کند. خواندن تسبیحات حضرت زهرا بعد از هر نماز و شب قبل از خواب.
برای صبور شدن بچه دست را روی شکم گذارده سوره والعصر را بخواند. در طول بارداری به تغذیه و رعایت نکات بهداشتی که در قسمتهای مختلف کتاب بیان شد توجه داشته باشد.

ریحانه بهشتی صفحه ۱۰۰ تا ۱۰۲

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon

عالی

کاربر مهمان

کتاب ریحانه بهشتی موجودی دارید خرید کنیم؟

کاربر مهمان

کتاب ریحانه بهشتی نوشته خانم سیما میخبر و یکی از پرفروش ترین کتاب ها در این زمینه می باشد.

کاربر مهمان

برای خرید کتاب ریحانه بهشتی به صورت عمده با شماره ۰۹۹۰۷۶۳۱۲۰۰ تماس بگیرید

کاربر مهمان

کتاب ریحانه بهشتی برای بارداری هم مطلب داره؟

کاربر مهمان

قیمت کتاب ریحانه بهشتی چنده؟

کاربر مهمان

هیچ راهی برای خرید کتاب ریحانه بهشتی pdf (پی دی اف) در سایت ما وجود نداره و خود ناشر هم به صورت چاپی کتاب رو برای تهیه قرار داده

کاربر مهمان

کتاب مناسبی هستش و درباره بارداری نکات خوبی داره

کاربر مهمان

کتاب خوبیه تعریفشو شنیدم

کاربر مهمان

کتاب ریحانه بهشتی برای پسردار شدن هم مطلب داره؟ اصلا میشه تعیین جنسیت کرد و به نتیجه رسید؟

کاربر مهمان

در کتاب ریحانه بهشتی برنامه های اخلاقی و پزشکی و تغذیه قبل از بارداری تا پایان شیردهی اورده شده

کاربر مهمان

از چه طریقی میشه برای دانلود کتاب ریحانه بهشتی اقدام کنیم

کاربر مهمان

در کتاب ریحانه بهشتی ماه اول و ماه های دیگه هم آورده شده اگر بخشی از اون هم بزارید در محتوا ممنون میشم

کاربر مهمان

به نظرم همه زوج های جوانی که قصد فرزندآوری دارن حتمااااااااااااااا این کتاب رو باید داخل کتابخونه خونشون داشته باشن

کاربر مهمان
سوالی داری بپرس