خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


ثارالله ، خون حسین در رگهای اسلام

مولف (پدیدآور) :

آیت الله حسین عندلیب همدانی


قیمت پشت جلد: 650000 ریال تاریخ بروزرسانی: پنج شنبه 21 مرداد 1400

توضیحات

ثارالله خون حسین علیه السلام در رگهای اسلام اثر آیت الله حاج شیخ حسین عندلیب همدانی، کتابی است در نوع خود بی نظیر، متقن، معتبر، و در عین حال ساده و روان که تاریخ، حالات و زندگانی مولی الکونین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام را به همراه نکاتی از مقتل اصحاب باوفایش روایت می کند.

از ویژگی های این اثر ارزشمند سیر نگارش و نحوۀ فصل بندی مطالب آن است، تا آنجا که بر اساس سیر زیارت عاشورا پیش از آن که به مصائب و مراثی سیدالشهدا علیه السلام و اصحابش بپردازد، با شخصیت شناسی آن بزرگوار، سیره، خصائص و ویژگی هایش آغاز کرده است. نکته ای که بسیاری از مقتل نویسان و تاریخ نگاران از آن غفلت کرده اند!

استناد مؤلف بر آیات، احادیث و متون دینی و روایی معتبر، کتاب را بیش و پیش از آن که فقط کتابی تاریخ و روایی معرفی کند، مدّ نظر مجامع علمی، اندیشمندان و صاحب نظران قرار می دهد. نقل نکته های دقیق و عمیق علمی در باب حدیث، تفسیر، فقه و کلام، مقتل شناسی، مکان شناسی و جغرافیایی کربلا و عاشورا، وقایع نگاری، برداشت های تحقیقی عالمانه و به دور از دریافت ها و نظرات شخصی، کتاب را تا حد اثری قابل بحث و تدریس در  کرسی حوزه و دانشگاه بالا برده است. از این روست که حضرت آیت الله استادی کتاب ثارالله را یکی از آثار مهم دربارۀ امام حسین علیه السلام می داند و محقق کوشا، جناب آقای  اسفندیاری نیز در کتاب کتابشناسی تاریخی امام حسین علیه السلام این کتاب را در دو صفحه معرفی کرده و یکی از مهم ترین آثار دربارۀ عاشورا شناسی دانسته است.

مؤلف کتاب ثارالله

مهم ترین ویژگی این عالم ربانی، عشق و دلباختگی او به سید و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام بود. برای او زندگی بی نام و یاد حسین علیه السلام معنا و مفهومی نداشت. وقتی در دل شب برای تهجد برمی خاست، یا زیارت عاشورا می خواند، و یا مشغول نگارش همین کتاب می شد. بارها مشاهده می شد که در همان حال فرازهایی از مقتل را می خواند و می نوشت و با صدای بلند گریه می کرد.

محتوای کتاب

۱. نگارنده بر آن است که بر گزارش هایی اعتماد کند که قرائنی بر صحّت آن و جود دارد، اما این نکته را نباید از نظر دور داشت که روش اعتماد بر گزارش تاریخی با شیوۀ مرسوم فقها در تکیه بر روایات فقهی متفاوت است.

۲. هر چند این کتاب با توجه به نیازها و خواسته های عموم مردم برای آشنایی بیشتر با شخصیت و نهضت امام حسین علیه السلام نوشته شده، اما بویژه برای روحانیون و گویندگان دینی می تواند مفید واقع شود.

٣. روش طرح مطالب در این کتاب بدین صورت است که در آغاز هر بحث یک روایت زیارت، شعر و یا بخش هایی از مقاتل را ذکر کرده و سپس به توضیح آن پرداخته شده است.

۴. ترجمه آیات و روایات و اشعار به صورت تحت اللفظی عرضه نشده و مقصود این بوده که مفهوم آن به خواننده ارائه شود.

۵. برای یک حدیث یا یک واقعه تاریخی، منابع گوناگونی ذکر شده و هدف این بوده که اولاً اتقان و درستی آن نشان داده شود و ثانیاً راه برای محققان هموار گردد.

۶ مطالب هر فصل از کتاب در عین اینکه درباره یک موضوع است، ولی هر بحث آن - که با شماره مشخص شده - مستقل از دیگری است. لذا خواننده می تواند هر بحث را به صورت مستقل بخواند و برای درک آن نیازی به مطالب قبل و بعد آن نیست.


برخی از ویژگی های محتوایی کتاب ثارالله ، خون حسین در رگهای اسلام:

1. بهره گیری از نکات تفسیری: در بخشی از کتاب با استناد به روایات به تفسیر و تأویل آیات می پردازد و نکات دقیق تفسیری را بیان می کند.
2. برداشتهای ادبی: مؤلف در ضمن کتاب، تشبیهاتی از سخنان امام علیه السلام آورده و خواننده را به تعبیرهایی این گونه سوق داده است.
3. رجال و صحابه شناسی: مؤلف اثر در بخشهایی از کتاب با تکیه بر اطلاعات علمی و آشنایی با علم رجال و حدیث در وصف اصحاب توصیفات عالی دارند.
4. آشنایی با جامعه شناسی عرب و آداب و رسوم: آنچه این کتاب را ممتاز کرده، تیزبینی مؤلف آن و شناختش از وضعیت ساختاری جامعۀ آن روز است.
5. برداشتها و مطالب اخلاقی اعتقادی: نویسنده در جای جای مقتل سعی بر آن دارد تا رسالت اصلی خویش را که همان تبلیغ و نشر معارف است به انجام رساند و از این روز با تعبیرهای گوناگون، مطالبی را جهت تذکر و موعظۀ خواننده یادآور می شود

6. مکان شناسی و جغرافیای کربلا: بحث علمی نویسنده از مکانهای در مسیر کربلا و شرح و توصیف آنها تعجب خواننده را بر می انگیزد.
7. استحسان و برداشتهای عالمانه: یکی از آسیب ها و آفات نگارشی برخی کتابهای تاریخی و مقاتل مدوّن، تکیه بر برداشتهای شخصی، نظرات بی اساس فردی و حدس و گمان های بی پشتوانه است. مؤلف این کتاب با دقت عالمانه و ذوق سرشار، با استناد به روایات و نقل های معتبر، چنانچه برداشتی را ارائه کرده از عقل و نقل مدد گرفته و با استدلال و منطق همراه ساخته است. از آن جمله است مطلب «راز مهلت خواستن امام علیه السلام».
8. وقایع نگاری عاشورا: مؤلف در بخشهای مختلف، وقایع و حوادیث پیرامون عاشورا را بررسی کرده و دربارة شخصیت سیدالشهدا علیه السلام و زندگی آن بزرگوار و اصحابش بحثهای دقیقی را مطرح می کند.
9. استفاده از نکته های آماری: در بخشهای مختلف کتاب، نویسنده با اشراف بر متون و تتبع در احادی و روایات تاریخی، جلوه های زیبایی از نکات آماری را به نمایش گذاشته است.
10. سؤال و جواب های محققانه: مؤلف گرانقدر گفتگوها و سؤال و جواب های امام علیه السلام با اصحابشان را بیان کرده و نتایج و نکات مهم آن را برشمرده اند.
11. عدم استناد به خواب و رؤیا و مکاشفات: از ویژگی های این کتاب عدم استناد به خواب، رؤیا و مکاشفات به عنوان حجت و دلیل است. با آن که مؤلف خود از واعظان شهیر و خطیبان متبحر زمان خویش و از شاگردان مرحوم آخوند ملاعلی همدانی (ره) بوده است، اما این ویژگی هیچ گاه سبب نشده تا در متن کتاب اعتبار و استناد مطالب با خواب و رؤیا و کشف و کرامات گره بخورد.
12. ذکر مباحث جانبی مهم و مرتبط: این کتاب نه تنها به عنوان یک مقتل معتبر شناخته می شود بلکه مؤلف آن به خوبی از عهدۀ بازگو کردن برخی مباحث جانبی و مهم بر آمده است. از جملۀ آن مباحث می توان به:
الف) شرایط و ویژگی هیا یک خطابۀ موفق
ب) آشنایی با مقاتل و سیر مقتل نگاری
ج) مباحث پیرامون مرثیه خوانی، زبان حال و تاریخ عزاداری اشاره کرد.

سبد خرید این کتاب فعلاً فعال نیست

سعی می کنیم این کتاب رو در اسرع وقت موجود کنیم

از این که با شکیبایی همراه ما هستید از شما متشکریم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس