خرید انواع کتاب قرآن و مفاتیح الجنان با بالاترین تخفیف + طراحی یادبود رایگان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 4500000 ریال
قیمت برای شما: 3,555,000 ریال 21 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: شنبه 14 بهمن 1402

توضیحات

تاریخ امیرالمومنین علیه السلام به قلم آیت الله عباس صفائی حائری در دو جلد با تحقیق و ویرایش واحد تحقیقات مسجد مقدس جمکران منتشر شده است. جلد اول شامل زندگی امام علی علیه السلام در زمان خلفا و جلد دوم شامل جنگ جمل و جنگ صفین می باشد

کتاب تاریخ امام امیرالمومنین علیه السلام تلاشی است در نمایاندن گوشه ای از ستم هایی که از همان آغاز بر علی علیه السلام روا داشته شد. محقق محترم این اثر کوشیده اند تا با قلمی ساده و بی پیرایه پرده از توطئه های دشمنان، با استناد به کتابهای اهل تسنن و تا تأکید بر روایات مخالفین بردارند و مظلومیت امیر مومنان علیه السلام را برای آگاهی و هدایت آنان به تصویر کشند.

بخشی از مقدمه کتاب تاریخ امیر المؤمنین علیه السلام

قصه پرغصه مظلومیت مولا علی علت، قصه «مظلومیت انسان» و «غربت اسلام» است. خانه نشینی او، تبیین «خانه نشینی قرآن» و « عزلت ایمان» است. با این مظلومیت و خانه نشینی فقط او نبود که از حق مسلم خویش محروم ماند، بلکه همه تاریخ بشری از نعمت رهبری و حکومت او بی بهره شدند.
فرمود:
من از زمانی که حق را یافته ام، در آن تردید نکرده ام. اگر مدتی کناره گرفتم، نه از این جهت بود که در حق بودن خود تردید کنم یا برای خود ترسیده باشم، بلکه ترس من همچون ترس حضرت موسی علت بود، موسی (علیه السلام) بر خود نترسید، ترسش از این بود که در غوغای ساحران - جاهلان پیروز گردند و مردم را به گمراهی بکشانند.
به راستی، چه زمینه چینی هایی قبل از رحلت پیامبر تا صورت گرفته بود که بلافاصله پس از آن، جوی چنین مسموم، فضایی این قدر تاریک و محیطی این گونه خفقان آلود ایجاد شد؛ به گونه ای که طراوت را از جوانان می رود و فرسودگی را بر پیران عارض میکرد؟
به راستی، چه تبلیغات کور و کرکننده ای را علیه امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) به راه انداخته بودند که همه تاریخ افتخارآميز رشادتها و جانبازی های او را در پرده کتمان قرار داده و تهمت ترس و عافیت طلبی را علیه او رایج کرده بودند؟
به راستی، چه توطئه ای را با چه ظرافت و شیطنتی در جامعه نوپای اسلامی آن دوران سازمان داده و سازماندهی کرده بودند که کیان دین و اصل رسالت را در معرض خطر قرار داده بود؟
بی تردید، همه عظمت های امیرالمؤمنين بالا و همه ارزش های وجودی آن بزرگوار تحت الشعاع همین صبر و ایثاری است که از خود نشان داد.
مقاومت در برابر این همه ظلم، تحمل این همه مظلومیت، گذشتن از همه چیز و همه کس، به گونه ای که همه عزیزانش را از او بگیرند، حتی زهرایش را هم پیش چشمانش کتک زده و شهید نمایند و او دم برنیاورد تا مبادا اسلام عزیز، این امانت ارجمند پیامبر(صلی الله علیه و آله) آسیب ببیند.

قسمتی از احوال آن بزرگوار پس از وفات پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)
اول: دوره زندگانی آن حضرت در ایام خلفاء
دوم: شرح حال آن حضرت از خلافت تا شهادت؛
سوم: شرح قسمتی از فضایل و مناقب آن حضرت، طرز دشمنی دشمنان با او، نگاهی به حالات چند نفر از دشمنان او، چگونگی دوستی یاران او و شرح حال چند نفر از آنان.
مؤلف می نویسد: البته دوران زندگانی آن حضرت را در زمان پیامبراکرم (صلی الله علیه وآله) تا حدی در کتاب مجاهدات روشن نمودم و در این کتاب در مقام بیان کلمات، معجزات اولاد و ازدواج های آن حضرت نیستم، بلکه درصدد روشن کردن حقایق و پرده برداری از کارهای منافقین هستم. آنان در زمان حکومت و سلطنت خود به وسیله ایادی و محدثان و عمال خود تا توانستند فضایل آن حضرت را مخفی نمودند و حتی آن فضایل را به دیگران نسبت دادند، دشمنان او را بالا بردند و به مقاماتی رساندند و دوستان آن حضرت را از کار برکنار کردند و حق را از بین بردند، آنها کوشیدند تا نور خدا را خاموش نمایند، آنها حق را می کشتند و باطل را رواج میدادند؛ ولی سنت الهی بر آن است که یاوران خود را یاری دهد و حق را همچون آفتاب تابان نماید.
بر اثر سخت گیری دشمنان قبر حضرت علی (علیه السلام) از اول مخفی شد، نام او از زبان ها افتاد و هیچ کس جرئت نداشت فضایلش را نقل کند، بلکه سال های سال، شب و بدگویی از آن مظلوم رواج یافت و در مساجد به وسیله سب او به خدا تقرب می جستند؟
جایی که با حسین علیه السلام ، پسر پیامبر و بستگان آن حضرت آن چنان رفتار کردند، انتظار دارید که با دوستان حضرت علی ع چگونه رفتار نمایند؟
سلاطین، مخصوصا معاویه، پول هایی را در میان محدثان تقسیم کردند تا حدیثی درباره فضیلت امام علی علیه السلام نقل نشود و کسی از او به خوبی یاد نکند؛ ولی همان طور که موسی علیه السلام به دنیا آمد و در دامان فرعون تربیت یافت و عاقبت، فرعون و پیروان او غرق گردیدند و حق آشکار شد و دشمن خدا از میان رفت؛ معاویه و بنی امیه نیز از میان رفته و محو و نابود شدند و هیچ اثری از آنها بر جای نماند؛ اما حضرت علی علیه السلام همچون خورشید تابان نورش آشکار شد، قبر شریف او مزار شیعیان گردید، فضایل بی شمارش منتشر گشت و کتابهای زیادی در تاریخ و مناقب آن حضرت نگارش یافت.
آری! نور خدا خاموشی ندارد و همیشه فروزان است.
مدارکی که در این کتاب استفاده کرده ام، کتاب های تاریخی قدماست، مانند کتابهای «ابومختلف» ، «کلبی» ، «نصر بن مزاحم» ، «ابوبکر جوهری» و جمعی از مورخان و محدثان که در شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید معتزلی از آنها نقل شده است.و برخی دیگر از مصادر و کتاب های اهل سنت نیز استفاده شده است.
مأخذ دیگر، کتاب فلك النجاة است که یکی از علمای اهل ستت هند آن را تألیف کرده است، او در ابتدا شیعه شد، سپس این کتاب را نوشت و در هند چاپ نمود. وی ۴۵ سال پیش به کربلا آمد و کتابش را به مرحوم آیت الله، پدر بزرگوارم تقدیم نمود.
البته من در نوشتن این کتاب به کتاب هایی که در تاریخ آن حضرت نوشته شده، نظری نداشتم و فقط به کتاب ابن ابی الحدید اکتفا نمودم.
گفتنی است که در بحث از تعصب کناره گرفته و خدای را در نظر داشته ام و مقصود من حق و حقیقت بوده است.

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس